Jak się okazuje, kluczowi pracownicy firm są najpoważniej narażeni na stres w pracy. A efekty przewlekłego stresu są na ogół dość poważne. Może to prowadzić do wyczerpania fizycznego oraz psychicznego, a także pogłębianie się istniejących problemów fizyczno-psychincznych.
Badania przeprowadzone przez Centrum Studiów Uzależnień oraz Zdrowia Psychicznego Kanady objęło osoby w wieku od 18 do 65 lat mieszkających w Alberta, którzy opisywali swoją pracę jako bardzo napiętą.
Spośród 2737 osób, aż 18% zgłaszało problemy związane ze stresem. Największy stres tyczy się kadry kierowniczej oraz specjalistów, zwłaszcza tych, których niepokoi, iż niska wydajność pracy mogłaby wpłynąć negatywnie na innych. Inne przyczyny to zbyt długa praca oraz zmienne jej godziny.
"Ludzie, którzy zgłaszają objawy stresu są najbardziej zaangażowani w pracę", mówi dr Carolyn Dewa, Senior Scientist and Head of CAMH. "Pracodawcy powinni być bardziej zaniepokojeni tym, aby trzymać swoich pracowników w zdrowiu. Z perspektywy biznesowej, to jest w najlepszym interesie spółki, aby wspierać tych pracowników".
Jeśli dodatkowo dochodził strach przed fizycznym uszkodzeniem lub utratą sprzętu, obniżeniem reputacji firmy lub doprowadzeniu do strat finansowych, to tacy ludzie byli narażeni przeszło dwukrotnie mocniej na wprowadzenie się w silny stres od innych.
Ciągły stres może prowadzić do wypalenia oraz do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego i fizycznego.
Badaniem objęto biura, produkcję, budownictwo, rolnictwo oraz sektor usług. Dane jakie uzyskano są mocno uniwersalne i według zapewnień badaczy sprawdzą się również w innych dziedzinach.
Źródło: http://www.eurekalert.org |