Perspektywy związane z wykorzystaniem energii słonecznej są ogromne i tylko kwestią czasu jest, gdy ona zadomowi się u nas na stałe.
Przykładów urządzeń pracujących dzięki niej jest ogromna rzesza (kalkulatory, samochody, a nawet zasilanie domostw). Jednak zamiana okien w panele słoneczne to już swoista rewolucja.
Naukowcom z Leicester University przy współpracy z EnSol AS udało się stworzyć technologię, która pozwoli już niedługo na takie przekształcenie. Pierwszy komercyjny produkt mógłby się pojawić około roku 2016.
Cała istota polega na tym, że panele słoneczne w postaci cienkiej warstwy będą naklejane na okna. Folia taka będzie zbudowana z nanocząsteczek metalu i będzie tworzyła gotowe ogniwo. Prototyp opracowuje Leicester. Wprawdzie on już powstał ale nadal będzie rozwijany, głównie w celu podniesienia wydajności.
Folia taka będzie pochłaniała część światła i przetwarzała je na energię elektryczną. Pozostała część będzie oświetlała domy. Coś jak zwykła, przyciemniona szyba.
Sam pomysł można wykorzystać w innych miejscach, jak np dachy. Najlepiej, aby wykorzystywać je już na etapie produkcji materiału bazowego, czyli dla okien, szkła - podsumowują twórcy.
Źródło: ruformator
|