Japońscy naukowcy z Uniwersytetu Keito w Tokio przedstawili prototyp nowej technologii transmisji danych, która opiera się na ultradźwiękach.
Unikalność technologii polega na tym, że dane wysyłane poprzez tą technologię trafiają tylko do określonego odbiornika pomimo innych odbiorników działających w tym samym zakresie. Inne odbiorniki nie odbiorą wysyłanych danych zaadresowanych do innego odbiornika.
Nowa technologia o nazwie SteganoSonic składa się z dwóch miniaturowych głośników, które emitują ultradźwięki skierowane od nadajnika do odbiornika. Ultradźwięki są całkowicie niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Twórcy twierdzą, że ich technologia potrafi przesłać dowolne dane - fotografie, wideo, muzykę czy dokumenty elektroniczne. Technologia posiada dużą prędkość przesyłania danych - inżynierowie twierdzą, że film w jakości HD poprzez technologię ultradźwiękową transmitowany jest kilka minut.
Technologia posiada również ograniczenia: pierwszym z nich jest odległość pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem, która musi wynosić poniżej kilkudziesięciu metrów. Drugim ograniczeniem jest charakter rozchodzenia się dźwięków - odbiornik i nadajnik nie mogą jednocześnie nadawać i odbierać danych.
Technologia SteganoSonic może stać się przydatna w praktyce. Można z jej pomocą utworzyć odbiornik satelitarny, który na dwa telewizory bez dodatkowych urządzeń przekaże różne kanały telewizyjne. Ponadto fale ultradźwiękowe z punktu widzenia medycznego są bardziej bezpieczne od stosowanych obecnie fal radiowych.
Źródło: cybersecurity.ru |