Dzisiaj na Universidad de Malaga odbyła się premiera nietypowego dzieła muzycznego "Transits — Into An Abyss" napisanego przez komputer.
To nie pierwszy utwór został skomponowany przez komputer, lecz po raz pierwszy światowej sławy orkiestra London Symphony zgodziła się na wykonanie takiego "dzieła". Utwór został skomponowany z okazji setnej rocznicy urodzin Alana Turinga.
Superkomputer zbudowany na Uniwersytecie w Maladze zwany Iamus (Iam w mitologi greckiej to syn Apolla, który miał dar przewidywania przyszłości). Iamus posiada 13 teraflopsów, został wyposażony w 1620 procesorów AMD, 6752 gigabajtów pamięci RAM i dyski twarde o pojemności 885 terabajtów. Jego jedynym celem jest tworzenie muzyki.
Jak już wspomniano to nie jest pierwsza próba komponowania utworów muzycznych przez komputery. Jednym z pierwszych w tej dziedzinie był francuski kompozytor Iannis Xenakis, który w katach sześćdziesiątych ubiegłego wieku eksperymentował wykorzystując algorytmu komputerowe do komponowania utworów. W latach 80-tych napisano program, który tworzył muzykę w stylu J.S. Bacha, obecnie powstało wiele systemów zdolnych do samodzielnego komponowania w dowolnym stylu muzycznym.
Iamus komponuje w bardzo ciekawy sposób, najpierw generuje krótkie dźwięki "genomy", a potem zaczyna je rozwijać poprzez dodawanie do siebie kolejnych dźwięków. Pierwszym utworem jaki napisał Iamus nazywał się "Hello world!". Pierwszy utwór zebrał sporo krytycznych uwag. Tym razem wydaje się, że powinno być lepiej świadczy o tym zainteresowanie London Symphony, która określiła utwór jako niezwykle wyrazisty.
Premiera utworu "Transits — Into An Abyss" będzie transmitowana w internecie.
Źródło: computerra.ru |