Asortyment spod znaku północnoamerykańskiej marki PowerColor będącej własnością tajwańskiej korporacji TUL wzbogacony zostało nowy, dość oryginalny układ graficzny PowerColor HD5750 Low Profile, który bazuje na procesorze graficznym ATI Radeon HD 5750. Cechą charakterystyczną nowej karty jest oczywiście płytka obwodu drukowanego PCB zgodna ze standardem Low Profile, ale również dość specyficzny, jak na tak niewielkie gabaryty karty system chodzenia. PowerColor HD5750 Low Profile przeznaczona jest dla entuzjastów zestawów komputerowych typu HTPC (Home Theater Personal Computer) gabarytowo znacznie ustępujących standardowym platformom PC.
Od strony specyfikacji technicznej parametry karty w porównaniu z referencyjnym wydaniem serii HD 5750 Series nie uległa zmianie. Tak więc rdzeń graficzny zgodny z DirectX 11 oraz Shader Model 5.0 pracuje z częstotliwością 700MHz. Za sprawą 40-nanometrowego procesu technologicznego, w jakim wyprodukowano procesor graficzny, w jego strukturze zmieszczono ogromną liczbę 1,04 miliarda tranzystorów oraz 720 jednostek przetwarzania równoległego ATI Stream, które świadczą o niezwykłym potencjale wydajnościowym karty. Pamięć wideo o rozmiarze 1024MB w standardzie DDR5 imponuje przepustowością na poziomie 4.6Gbps (rzeczywiste 1150MHz). To naprawdę ważny atut karty, który wykorzystany zostanie między innymi w ramach technologii UVD 2.2, zakładającej transkodowanie materiału wideo formatu Blu-ray czy HD DVD z całkowitym wykorzystaniem rdzenia karty, a konkretnie jednostek ATI Stream.
Niekonwencjonalny system chłodzenia zainstalowany na karcie obejmuje zakresem swojej pracy zarówno procesor graficzny, jak i sekcję zasilania rdzenia oraz kości pamięci wideo. Dwa 7-łopatkowe wentylatory osadzone na aluminiowym kilkudziesięciofinowym radiatorze bez problemu poradzą sobie z utrzymywaniem optymalnej temperatury całego układu. Aspektem, o którym należy wspomnieć jest brak gniazda DisplayPort na śledziu karty, a co za tym idzie, brak wsparcia dla technologii ATI Eyefinity pozwalającej na stworzenie wielomonitorowego trybu pracy.
Źródło: PowerColor |