Za około dwa tygodnie, 13 sierpnia na rynku pojawić się ma układ graficzny PowerColor HD5770 w specjalnym wydaniu Single Slot Edition, który, jak sama nazwa wskazuje gabarytowo wraz z aktywnym systemem chłodzenia zajmować będzie zaledwie jeden slot w obudowie komputera. Konwencjonalne karty graficzne z serii ATI Radeon HD 5770 z aktywnym chłodzeniem zajmują dwa sloty, często nawet nieznacznie wykraczając poza tę normę. Najnowsza propozycja spod marki PowerColor zadowolić powinna entuzjastów hardcorowej rozbudowy zestawu komputerowego, albowiem zestawienie trybu ATI CorssFireX 4-Way (poczwórnego) z kart PowerColor HD5770 Single Slot Edition, z racji ich niskiego profilu będzie bezproblemowe.
Oprócz przebudowy systemu chłodzenia zmianie nie uległa specyfikacja techniczna karty. Rdzeń graficzny HD 5770 wyprodukowany w 40-nanometrowym procesie technologicznym, na którego wyposażeniu znajduje się 800 jednostek ATI Stream pracuje z częstotliwością 850MHz. Pamięć wideo o rozmiarze 1024 MB w standardzie DDR5 dysponuje 128-bitową szyną i rzeczywistym zegarem 1200MHz (efektywne 4800MHz dla DDR5).
Znacznej przebudowie uległ system chłodzenia karty. Baza kontaktowa będąca bezpośrednią powierzchnią styku coolera karty z jej rdzeniem graficzny znajduje się także w kontakcie z kościami pamięci wideo. Zmodyfikowano także zasadzę działania radiatora. W spłaszczonym i rozpostartym niemalże na całą powierzchnię płytki obwodu drukowanego PCB aluminiowym zbiorniczku znajduje się ciecz, która zmienia swój stan skupienia na gazowy pod wpływem temperatury generowanej przez komponenty karty. Odparowujący gaz oddaje potencjał cieplny do górnej powierzchni zbiorniczka, po czym znów ulega skropleniu. Tworzy się pętla. W tym przypadku całkowicie wyeliminowano miedziane rurki cieplne heat-pipe.
Na zewnątrz górnej powierzchni aluminiowego zbiornika znajduje się użebrowanie rozpraszające nagromadzone ciepło. Proces oddawania ciepła do atmosfery napędza wentylator z łopatkami prostopadłymi. Zasadza działania takiego wentylatora również jest inna, niż standardowego wentylatora z łopatkami ukształtowanymi poziomo. Wentylator prostopadły tłoczy powietrze prostopadle (w poprzek) do swojej osi, zaś wentylator z łopatkami równoległymi tłoczy powietrze równolegle do swojej osi.
Źródło: PowerColor |