Amerykańscy uczeni sądzą, że to co znamy jako prawo Moore'a może mieć szersze zastosowanie niż tylko przyrost mocy procesorów. Zastosowali oni je do wyznaczania przyrostu efektywności energetycznej urządzeń komputerowych.
Prawo Moore'a zostało sformułowane ponad 45 lat temu. Dokładnie 19 kwietnia 1965 roku w czasopiśmie naukowym Electronic Magazine swój artykuł opublikował mało znany wtedy Gordon Moore. Moore zauważył, że liczba elementów w mikroukładach o najniższym koszcie jednostkowym podwaja się co roku. Następnie już jako człowiek Intela zrewidował tą zasadę do dwóch lat.
Obecnie istnieje wiele wariacji tego prawa. Najbardziej popularną jest ta prezentowana przez Davida House'a z Intela, który stwierdził, że wydajność układów komputerowych rośnie podwójnie co około 18 miesięcy.
Teraz Microsoft oraz Carnegie Mellon University opublikowały wyniki badań sugerujące, że prawo Moore'a doskonale nadaje się do charakteryzowania rozwoju sprawności energetycznej urządzeń komputerowych, która także się podwaja co około półtora roku.
Wyniki analiz przeprowadzone w ciągu 60 lat potwierdzają tą teorię. Naukowcy zwracają także uwagę, że zmniejszenie zużycia energii jest ułatwione przez wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych i norm w produkcji. Do tego dochodzą lepsze, innowacyjne materiały, poprawione konstrukcje zasilania itp.
Źródło: compulenta.ru |