Chińskim ekspertom udało się opracować system obliczania optymalnej trasy na podstawie obiektywnych i subiektywnych informacji o drodze.
W ubiegłym roku, grupa programistów z Microsoft Research Asia wprowadziła system wybierania najkrótszej trasy w Pekinie. Był to system T-Drive. Zbierał on informacje z 33 tysięcy czujników GPS zainstalowanych w krążących po mieście taksówkach. Projektanci systemu doszli, bowiem do wniosku, że nikt nie zna miasta tak dobrze , jak właśnie taksówkarze.
Jednak to nie wystarczyło. Naukowcy poszli dalej i rozwinęli swoje algorytmy do monitorowania sytuacji na drodze. Brane są teraz dane na temat korków, wypadków czy remontów. Dodatkowo ich program zbiera informacje pogodowe ze stron WWW. Dane te są zbierane przez aplikacje zainstalowaną na telefonie użytkownika, która wyznacza drogę poruszania się po mieście.
Mało tego, aby dobrze wybrać trasę trzeba też brać pod uwagę zachowania kierowcy. Jedni są bardziej agresywni, a więc wybiorą autostradę. Bardziej konserwatywni wybiorą niewielkie uliczki. Niektórzy też wolą trzymać się sprawdzonych przez siebie dróg. To wszystko ich projekt realizuje.
Choć wdrożono go na terenie Pekinu, to pomysłodawcy zapewniają, że doskonale może się on sprawdzać i w innych metropoliach.
Źródło: compulenta.ru |