Na liście najbardziej energooszczędnych superkomputerów Green500 zwyciężył niemiecki QPACE.
QPACE jest własnością Research Center Jülich oraz Uniwersytetu Wuppertal. Został oddany do użytku w połowie 2009 roku. Wykorzystuje się go w fizyce do modelowania interakcji cząstek elementarnych, w szczególności w dziedzinie badań chromodynamiki kwantowej (QCD). QCD opisuje na przykład, jak proton składa się z kwarków i gluonów.
Zamknięty w ośmiu obudowach rackowych (4 w Jülich, 4 w Wuppertalu), osiąga on 26 teraflopów na jeden stojak. Każdy z nich składa się z 256 procesorów PowerXCell 8i z zegarem 3,2 GHz i dysku 1TB. Opóźnienie sieci wynosi 3 mikrosekundy, zaś jej przepustowość 6Gb/s. Zużycie energii wynosi 30 KW/rack.
Na liście Top500 QPACE zajmuje 110 miejsce z mocą obliczeniową 55 teraflopa/s.
Zastosowany procesor pierwotnie został opracowany przez firmę Sony, Toshiba i IBM dla Sony PlayStation 3. Podejście QPACE sprowadza się do podłączenia procesorów w sieć programowalnych jednostek Field Programmable Gate Arrays (FPGA), do skutecznego skalowalna komputera. Każda z instalacji QPACE w Jülich i Wuppertal może osiągnąć maksymalną wydajność 100 teraflopów, a w wyniku skalowalności sieci nawet petaflop.
Koncepcja technologii QPACE ma szansę stać się trendem dla przyszłych superkomputerów. Jednym z przykładów jest tu nowa koncepcja chłodzenia opracowana w centrum badań i rozwoju IBM w Böblingen, która może znacząco przyczynić się do efektywności energetycznej przyszłych instalacji superkomputerów.
Źródło:
fz-juelich