Autor: Mariusz Kołacz (rokko)
Strona autora: techformator.pl
Kontakt: m.kolacz(at)hotfix.pl
UNetbootin (Universal Netboot Installer) jest niewielkim narzędziem ułatwiającym przygotowanie bootowalnego pendrive'a z linuksem. Główną zaletą programu jest prosta obsługa, która w większości przypadków ogranicza się do wskazania obrazu ISO wybranej dystrybucji i kliknięcia przycisku rozpoczynającego procedurę. Wszystko jest zautomatyzowane i nie wymaga ingerencji użytkownika. Po zakończeniu procesu otrzymujemy gotowy do uruchomienia klucz Live USB z wybraną przez siebie dystrybucją. Każdy nawet zaawansowany użytkownik doceni walory UNetbootin. Poradnik ma na celu przybliżenie użytkownikom kwestii tworzenia bootowalnego nośnika z wykorzystaniem narzędzia UNetbootin.
1. Ściągamy narzędzie UNetbootin, dostępne są dwie wersje, dla systemu Windows oraz Linux, Pobierz UNetbootin.
2. Dla bezpieczeństwa odłączamy wszelkie urządzenia magazynujące. Najlepiej, gdyby pendrive był jedynym urządzeniem podpiętym do USB. Pamięć przenośna powinna mieć rozmiar nie mniejszy niż 1GB, jednak w niektórych przypadkach można odstąpić od tej reguły (w zależności od rodzaju dystrybucji, którą chcemy przenieść na pendrive).
3. Przechodzimy do okna Mój komputer, lokalizujemy ikonę symbolizującą pendrive, klikamy prawym przyciskiem myszy na niej i z menu kontekstowego wybieramy Formatuj. Jako system plików wybieramy FAT32, po czym klikamy Start. W kolejnym oknie potwierdzamy, iż chcemy sformatować wskazany dysk. Jeżeli na liście urządzeń w oknie Mój komputer widnieje kilka dysków wymiennych, przed dokonaniem formatowania należy upewnić się, iż wskazany dysk jest prawidłowy. Pomyłka będzie skutkowała utratą danych.
4. Uruchamiamy UNetbootin (aplikacja nie wymaga instalacji). W pierwszej części okna, w sekcji Distribution aplikacja pozwala na automatyczne ściągnięcie wskazanej dystrybucji i utworzenie bootowalnego pendrive. My jednak posiadamy obraz ISO, zatem wybierzemy drugą opcję Diskimage.
Teraz wystarczy tylko wskazać lokalizację obrazu ISO (przycisk z trzema kropkami) i uruchomić procedurę tworzenia Linux Live USB poprzez kliknięcie OK.
Jeżeli chcemy natychmiast przetestować system na pendrive, klikamy Reboot now, w przeciwnym razie wybieramy Exit.
Przed tym jak uruchomimy komputer z pendrive, musimy przejść do BIOSu i ustawić odpowiednią kolejność bootowania, ewentualnie podczas uruchamiania komputera należy wcisnąć klawisz funkcyjny, najczęściej F12 i z menu wskazać swoją pamięć przenośną.
Więcej informacji można uzyskać w poradniku pt. Ustawienie kolejności bootowania w BIOS-ie, zmiana i wybór urządzenia bootującego.
Copyright © 2009 rokko