Logowanie
 Recenzja inteligentnego gniazdka FRITZ!DECT 200


Witam, w dzisiejszym teście, recenzji, przedstawię niewielkie urządzenie dla inteligentnego domu, inteligentne gniazdko FRITZ!DECT 200.

Dzięki niemu możemy włączać i wyłączać podpięte do niego urządzenia, monitorować ich zasilanie przez Internet czy sprawdzać jego zużycie energii. Jak się sprawuje, o tym w dalszej części.

Specyfikacja i budowa


Gniazdko FRITZ!DECT 200 to produkt niemieckiej firmy AVM. Jego celem jest możliwość budowania inteligentnej sieci domowej. Z wyglądu jest prosty. Jest to adapter sieci elektrycznej wpinany bezpośrednio do gniazdka sieciowego.

Na jego tyle znajduje się jego własne gniazdko sieciowe, do którego podpinamy dowolne lub w zasadzie prawie dowolne urządzenie elektryczne. Dlaczego dowolne? Bo może mieć ono maksymalnie pobór energii na poziomie 2300 W. To moc wystarczająca na podpięcie nawet czajnika czy średniej klasy odkurzacza domowego.

Samo urządzenie FRITZ!DECT 200 zostało zamknięte w plastikowej obudowie. Obudowa jest prosta, dość kanciasta ale plastik do niej użyty twardy przez co powinien długo posłużyć.

Na wierzchu znajdują się dwa przyciski z zielonymi diodami. Pierwszy to włącznik, a drugi to aktywacja funkcji DECT służącej do połączenia się z domową stacją inteligentnego domu. No i to jak dla mnie na razie jedyna wada, gdyż potrzeba tu używać dość drogiej stacji, która dopiero pozwoli na zarządzanie inteligentnym gniazdkiem.

Funkcjonowanie


W zasadzie sterowanie tym sprzętem nie jest jakieś wyszukane. Większym problemem jest konfiguracja FRTIZ!BOXa, czyli głównej stacji bazowej. Ja do tego celu wykorzystywałem dostarczony przez producenta router FRITZ!BOX 7490, o którym napiszę w innym teście.

Podłączenie FRITZ!DECT 200 polega na wpięciu go do gniazdka, podłączeniu do niego dowolnego sprzętu i sparowaniu gniazdka z FRITZ!BOXem. No i teraz uwaga, w celu monitorowania zużycia energii trzeba było połączyć router z siecią Internet w celu synchronizacji zegara. Bez tego monitorowanie nie działało, a przecież nie zawsze musimy chcieć łączyć się z Internetem.

Do łączenia się z routerem FRITZ!DECT 200 używa specjalnego połączenia DECT co ma zapewnić wysokie bezpieczeństwo. Parowanie polega na naciśnięciu przycisku DECT na gniazdku i takiego samego na routerze. Całość jest zabezpieczona systemem WPA2. Dodam, że do sterowania można też użyć aplikacji na smartfona.



Samo urządzenie nie ma swojego interfejsu GUI. Korzysta się tutaj z interfejsu routera. Wszystkie podpięte inteligentne urządzenia dostępne są w sekcji Sieć domowa->Smart Home.

Tutaj można je zidentyfikować po nazwie, zobaczyć temperaturę jego pracy, włączyć i wyłączyć, przejść do monitorowania zużycia energii, usunąć czy zarządzać ustawieniami.





Przejście do szczegółów dostarcza trzech zakładek: Informacje ogólne, Automatyczne przełączanie oraz Wskaźnik energii.

W pierwszej sekcji mamy to samo co na początku oraz dodatkowe opcje zarządzania działaniem tego modelu, w tym dołączanie go do grupy i zarządzanie nią w całości, dostarczana jest możliwość wyłączania diod sygnalizacyjnych, dokonywanie korekcji temperatury czy zarządzanie serwisem Push wysyłającym powiadomienia e-mailem.



Kolejna zakładka to możliwość harmonogramowania pracy tego sprzętu, a zatem mówienie kiedy ma być włączone np poprzez podpięcie kalendarza Google. Jest też tu możliwość ustawienia wyłączania sprzętu, gdy zużycie energii spadnie w jakimś określonym interwale czasu poniżej pewnego progu.



I ostatnia rzecz to zużycie energii. Można tutaj sprawdzać jego aktualny poziom w czasie co 10 minut czy co godzinę.



Można też sprawdzić jakie jest łączne zużycie energii, jaką kwotę to nas kosztowało, jaki jest poziom generowanego dwutlenku węgla oraz prognozować je na trzy okresy: dnia, miesiąca oraz roku.

Podsumowanie


Pomimo początkowych problemów z konfiguracją jakie miałem i latania, aby wcisnąć przyciski parowania, samo urządzenie przypadło mi do gustu. Jest proste w obsłudze i daje spore możliwości konfiguracyjne i monitorowania, za co należy mu się ogromny plus. Nie wiem jaka jest dokładność tych wskazań ale jeśli są przybliżone to bardzo przyjemne urządzonko.

Sprzęt ten dostaje też naszą rekomendację.



Wszelkie prawa zastrzeżone, HotFix.pl 2016
 Reklama

 Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:



AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/recenzja.php?recenzje_id=184

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook