Dzisiaj chciałabym przedstawić stylowego i szybkiego pendrive’a Transcend JetFlash 780 z portem USB 3.0. Urządzenie w porównaniu do tradycyjnych pendrive’ów zostało wyposażone w MLC NAND Flash znane z dysków SSD. Producent w swoich testach osiągnął transfery rzędu 210 MB/s dla odczytu oraz 140 MB/s dla zapisu. W dzisiejszej recenzji przekonamy się czy uda nam się powtórzyć wynik Transcenda.
1. Wygląd i wykonanie
Opakowanie jak w przypadku wielu innych urządzeń tego typu to niewielki kartonik z plastikową wytłoczką w której znajduje się testowane urządzenie.
Obudowa to czarny lakierowany plastik z fakturą szachownicy. Na boku umieszczono chromowany pasek nadający mu elegancki wygląd. Na pasku tym umieszczono informacje o urządzeniu.
Zatyczka pendrive’a trzyma się dobrze, trzeba użyć lekkiej siły by ją zdjąć, sama nie powinna spaść. Po drugiej stronie producent umieścił uszko do mocowania smyczki.
2. Specyfikacja
Wielkość: | 70mm x 21mm x 8.1mm | Waga: | 12g | Interfejs: | USB 3.0 | Certyfikaty: | CE, FCC, BSMI | Transfery (64GB): | Odczyt 210 MByte/s, Zapis 140 MByte/s |
3. Testy urządzenia
Na pierwszy ogień test rzeczywistej pojemności urządzenia, wg Windowsa na dane mamy dokładnie 58,8 GB co raczej nikogo już nie dziwi, gdyż pozostałe miejsce zajmuje system plików i jego formatowanie.
Na początek test CristalDiskMark w wersji 3.02 x64 dla trzech różnych wielkości pliku wynoszących 50MB, 1000MB oraz 4000MB.
Wyniki benchmarku są niego gorsze od deklaracji producenta. Dla małych plików średnia prędkość odczytu wyniosła 182.8MB/s natomiast zapis blisko 100 MB/s. Nieco lepsze wyniki uzyskałam dla większych plików. Dla rozmiaru 1000MB oraz 4000MB wyniki były zbliżone, a uzyskane transfery odczytu 192MB/s, a zapisu 123MB/s.
Jako drugi program testujący osiągi wykorzystałam HD Tune 5.50
Tu tendencja była podobna dla mniejszych plików, gdzie odczyt był nieco niższy niż dla większych. Średni transfer dla pliku 128MB wyniósł 170MB/s, a dla większych wzrósł do ok. 200 MB/s co jest bardzo dobrym osiągiem. Zapis plików był dość zróżnicowany w przypadku plików 128MB wyniósł zaledwie 69,3 MB/s wynik poprawił się dla dużych plików osiągając transfer rzędu 100 MB/s.
Na koniec tradycyjnie test dla interfejsu USB 2.0
Tu raczej zaskoczenia nie ma, Transcend JetFlash 780 osiąga bardzo dobre wyniki w niższej wersji standardu USB. Zarówno dla mniejszych jaki i dużych plików prędkość odczyty danych wyniosła ponad 30 MB/s natomiast zapis plików wahał się w granicach 22-24 MB/s.
4. Podsumowanie:
Pendrive JetFlash 780 spełnił oczekiwania wysokich transferów plików. W testach urządzenie osiągnęło nieco gorsze wyniki od deklaracji producenta lecz różnica nie jest spora. Również osiągane transfery w standardzie USB 2.0 są bardzo dobre. Oprócz osiągów pendrive prezentuje się bardzo elegancko i stylowo. Z tych względów w mojej ocenie zasługuje na nasze wyróżnienie w postaci rekomendacji portalu HotFix.pl
Plusy:
+ wysokie i stabilne transfery
+ elegancki wygląd
Minusy:
- lakierowany plastik łatwo się rysuje
Dziękujemy za wypożyczenie sprzętu do testów Pani Annie Gondek
z firmy Sarota PR oraz firmie TRANSCEND.
Wszelkie prawa zastrzeżone |