Autor: Mariusz Kołacz (rokko)
Strona autora: techformator.pl
Kontakt: m.kolacz(at)hotfix.pl
Polyglot 3000 jest bardzo ciekawą aplikacją pozwalającą automatycznie rozpoznać język tekstu (pisma), wprowadzonego w odpowiednim polu tekstowym aplikacji lub zaimportowanego z zewnętrznego pliku (rozszerzenie *.txt). Tego typu aplikacja szczególnie przydaje się w sytuacjach, gdy zachodzi konieczność rozpoznania jakiegoś fragmentu tekstu zawartego na stronie internetowej lub w publikacji. Polyglot zapewnia szybką i komfortową funkcję rozpoznawania języka, którą doceni nie jeden użytkownik. Na chwilę obecną program potrafi rozpoznać około 474 języków, posiada wsparcie dla tekstów w unicode. Program dostępny jest w polskiej wersji językowej. W dalszej części poradnika przybliżę w jaki sposób posługiwać się tą aplikacją.
Instalacja Polyglot 3000
Aplikację pobieramy z tej lokalizacji => Pobierz Polyglot 3000
Instalację rozpoczynamy poprzez dwukrotne kliknięcie ikony instalatora poly3000.exe ,po chwili zobaczymy kreator, który przeprowadzi nas przez cały proces instalacji programu Polyglot 3000.
Na ekranie powitalnym klikamy Next. Na ekranie wyboru lokalizacji pozostawiamy domyślne ustawienia, czyli w tym przypadku ścieżkę C:\Program Files\Polyglot 3000 i klikamy Next. W oknie tworzenia skrótów aplikacji pozostawiamy domyślne wartości i przechodzimy dalej, klikamy Next. Następny ekran pozwala na utworzenie dodatkowych skrótów uruchamiających aplikację, zaznaczamy opcje według uznania, po czym przechodzimy do kolejnego etapu, klikamy Next. W kolejnym oknie wybieramy Install. Rozpocznie się proces instalacji, po jego zakończeniu zamykamy okno kreatora, wybieramy Finish. Aplikacja jest zainstalowana i gotowa do użytkowania.
Instrukcja obsługi Polyglot 3000
Zaraz po uruchomieniu aplikacji zmieniamy język interfejsu, z menu wybieramy View => Language => Polish
W szarym polu aplikacji wprowadzamy właściwy tekst, który będzie poddany analizie. Zaznaczamy fragment tekstu i wklejamy do aplikacji, możemy również wczytać dane z pliku tekstowego o rozszerzeniu TXT. W tym celu z menu programu wybieramy kolejno Plik => Otwórz tekst i wskazujemy lokalizację pliku. W menu Rozpoznawanie możemy ustawić, na której grupie języków będzie skoncentrowana analiza. Aplikację możemy ubrać w różne skórki, które zmienimy wybierając Podgląd => Kolor.
Podczas wprowadzania próbki tekstu należy zwrócić uwagę na jego poprawność ortograficzną oraz fakt, że czym dłuższy tekst wprowadzimy, tym trafniejsza będzie klasyfikacja języka. Przy krótkich frazach istnieje duże ryzyko, że program nie będzie w stanie poprawnie zinterpretować tekstu.
Po wprowadzeniu tekstu rozpoczynamy proces identyfikacji poprzez wybranie przycisku Rozpoznaj język (lub wciskamy klawisz funkcyjny F9). Chwilę później w zielonym polu aplikacji powinny pojawić się informacje na temat zidentyfikowanego języka.
Zainteresowane osoby tym zagadnieniem powinny również przeczytać artykuł przedstawiający listę stron internetowych, na których udostępniane są usługi automatycznej identyfikacji języka => Rozpoznawanie języków - usługi on-line.
Copyright © 2009 rokko