Chińska korporacja Sapphire Technology zaprezentowała kartę graficzną Sapphire HD 5770 FleX oferującą innowacyjną możliwość dotyczącą utworzenia trybu wielomonitorowego ATI Eyfeinity, który zainaugurował na rynku wraz z wprowadzeniem układów z rodziny ATI Radeon HD 5000 Series. Dotychczas tryb ATI Eyefinity możliwy był do utworzenia przy wykorzystaniu złącza DisplayPort znajdującego się na śledziu karty. Dla chętnych jest to naprawdę twardy orzech do zgryzienia, albowiem dostępność monitorów z interfejsem DisplayPort na polskim ryku jest znikoma nie wspominając już o ich niebotycznych cenach, co dotyczy również specjalnych aktywnych adapterów DisplayPort -> DVI, które umożliwiają utworzenie trybu ATI Eyefinity z pominięciem złącza DisplayPort. Wprowadzenie na rynek układu Sapphire HD 5770 FleX rozwiązuje wszystkie dotychczasowe problemy.
Co ciekawe karta Sapphire HD 5770 FleX umożliwia utworzenie trybu ATI Eyefinity przy wykorzystaniu czterech wyświetlaczy, ale w tym wypadku niestety konieczne będzie "zaprzęgnięcie" doi pracy złącza DisplayPort, dlatego też skupmy się na podstawowym trybie 3-monitorowym. Na śledziu układu HD 5770 FleX znajdują się dwa porty DVI (1x Dual-Link, 1x Dual-Link), złącze HDMI oraz DisplayPort. Tryb ATI Eyefinity (3-monitorowy) zestawiamy z monitorów podłączonych do portów DVI i jednego do HDMI, w tym ostatnim przypadku np. poprzez wykorzystanie pasywnej przejściówki HDMI -> DVI, jeżeli oczywiście jeden z naszych monitorów nie jest zgodny z interfejsem HDMI. Hardcorowi użytkownicy chcący uzyskać tryb ATI Eyefinity w zestawieniu 4-monitorowym mogą skorzystać z możliwości, jakie daje adapter DisplayPort -> DVI od Sapphire, mianowicie Sapphire Solves Eyefinity issue, lub od HIS - HIS DisplayPort to DL-DVI Eyefinity.
Potęga wydajnościowa układu Sapphire HD 5770 FleX drzemie w 800 procesorach przetwarzania równoległego ATI Stream, które zaprzęgnięte do pracy w ramach technologii UVD 2.2 (Unified Video Decoder) w czasie rzeczywistym są w stanie transkodować dwa materiały wideo wysokich rozdzielczości w standardzie Blu-ray lub HD DVD (1920×1080) przy wykorzystaniu dekoderów H.264 i VC1, przy czym procesor centralny CPU jest całkowicie odciążony i gotowy do wykonywania innych prac. Walor rodziny HD 5000 Series, to oczywiście DirectX 11 oraz Shader Model 5.0. Instrukcje DirectCompute 11 pozwolą zaawansowanym użytkownikom tworzyć potężne aplikacje, które w pełni wykorzystają potencjał wydajnościowy rdzenia graficznego. Do tego typu operacji znakomicie nada się 1024MB pamięci wideo w standardzie DDR5 pracująca z efektywna częstotliwością 4800MHz, bo w taką wyposażona jest karta Sapphire HD 5770 FleX. Wyprodukowany w 40-nanometrowym procesie technologicznym rdzeń graficzny taktowany zegarem 850MHz zgodny jest między innymi z funkcją Dynamic Power Management, która sprawia, że podczas trybu 2D, kiedy nieaktywna jest sprzętowa akceleracja 3D procesor graficzny zużywa około 20W mocy, co jest niebywałym walorem energooszczędnościowym.
Źródło: Sapphire Technology |