Sapphire Technology, tajwański producent kart graficznych opartych na procesorach graficznych ATI Radeon wprowadza na rynek nową odsłonę serii HD 5500 Series, mianowicie Sapphire HD 5550 512MB DDR5 DP. Ostatni zwrot w nazwie, czyli "DP" oznacza, że karta wyposażona jest w złącze DisplayPort umożliwiające utworzenie trybu wielomonitorowego ATI Eyefinity. To istotna informacja dla klienta, ponieważ nie wszystkie układy graficzne z serii HD 5500 Series dają tą możliwość. Ponadto w opakowaniu znajdziemy oprogramowanie ArcSoft TotalMedia Theatre 3, które pozwoli na wykorzystanie potencjału karty, a konkretnie procesorów ATI Stream.
ArcSoft TotalMedia Theatre 3 jest potężnym profesjonalnym oprogramowaniem przeznaczonym do odtwarzania, przechwytywania z zewnętrznych urządzeń, a także do obróbki materiału wideo najwyższych rozdzielczości: HD DVD oraz Blu-ray. Jeżeli chodzi o odtwarzanie, jak również konwersję, to ogromną rolę w tych procesach odgrywają jednostki przetwarzania równoległego ATI Stream, a takowych karta graficzna Sapphire HD 5550 512MB DDR5 DP posiada aż 320. Procesory Stream, które nawiasem mówiąc umieszczone są w rdzeniu graficznym GPU biorą na siebie całą "brudną robotę" wykorzystując w pełni swą moc obliczeniową, jednocześnie całkowicie odciążając procesor główny CPU, który w przypadku braku jednostek ATI Stream musiałby cały ciężar odtwarzania i obróbki filmów przyjąć na swoje barki. Co ciekawe nawet najwydajniejszy 6-rdzeniowy procesor CPU nie ma najmniejszych szans w starciu jednostkami Stream, których jest, tak jak w tym przypadku 320. Sprzętowe dekodowanie HD DVD i Blu-ray odbywa się przy dziale kodeków VC-1 i H.264. Należy również wspomnieć, że równocześnie przetwarzane mogą być dwa strumienie HD 1080p (1920x1080). Całość odbywa się w ramach technologii UVD2 (Unified Video Decoder).
Rdzeń graficzny wyprodukowano w 40-nanometrowym procesie technologicznym. Taktowanie rdzenia karty Sapphire HD 5550 512MB DDR5 DP w stosunku do wydania konwencjonalnego karty nie zmieniło się i wynosi 550MHz. Zmieniono natomiast standard pamięci wideo z DDR2 na DDR5, tym samym efektywny jej zegar wywindowano do 4000MHz (rzeczywiste 1000MHz). Szyna dostępu pozostała 128-bitowa.
Źródło: Sapphire Technology |