W 2011 roku, policja w mieście Richmond, zwróciła się do naukowców z Uniwersytetu stanu Wiriginia z prośbą, aby znaleźli przyczynę konfliktu między dwoma grupami ludzi.
Chcieli oni poznać związek między 24 nazwiskami podejrzanych osób. Wykorzystano więc pilotażowy program SNA (Social Network Analysis) do analizowania sieci społecznych. Program ten nie tylko wskazał przyczynę konfliktu ale także przedstawił dodatkowych sześć jego stron, których policja nie znała.
Obecnie, gdy w Facebooku zarejestrowanych jest 700 milionów użytkowników, teoria grafów dostaje nowy oddech. Zakładając, że społeczność przestępcza jest po prostu pewnym rodzajem sieci społecznej, więc wystarczy w pełni zastosować instrumenty do badania aktywności w Internecie.
Zastosowane narzędzie badało pozytywne i negatywne relacje między stronami konfliktu. Wszystko był podzielone względem zażyłości, szybkości interakcji i innych wskaźników. W rezultacie znaleziono główny węzeł problemu oraz dodatkowe strony konfliktu. Późniejsze dochodzenie detektywów potwierdziło tą teorię.
Narzędzie dowiodło swoich możliwości i może być stosowane do analiz grup przestępczych. To pozwala dalej uderzać w kluczowe postacie. Dla samych twórców narzędzia SNA było nie przeprowadzenie badań, a przetworzenie policyjnej bazy do formatu zrozumiałego przez program.
źródło: http://blogs.computerra.ru
|