Amerykańska agencja ochrony środowiska EPA wprowadziła nową normę Energy Star 5.0. W stosunku do poprzedniej specyfikacji, wprowadzono nowe klasy urządzeń oraz nowe zasady klasyfikacji systemów, Nie będą już brane absolutne limity poboru mocy urządzeń. Będzie natomiast brana pod uwagę roczne zapotrzebowanie energetyczne określone przez kilowatogodziny.
Algorytm definiowania profilu użytkowania w danym trybie pracy komputerów prezentuje się dość okazale. Dla komputera biurkowego, bez ustawionej funkcji pobudki przez LAN (wake on LAN) według Energy Star 5, zakłada się, że 55% czasu pracy przypada na tryb soft off, czyli programowo wyłączony. 40% przypada na tryb idle, czyli bezczynności, a 5% na standby (czuwanie). Teraz wartości poboru mocy wyrażone w Watach, dla poszczególnych trzech trybów, należy pomnożyć przez procentowy udział czasowy w roku. Na koniec wszystkie wyniki należy zsumować.
Nowe obostrzenia powodują, że średniej klasy komputer z dwurdzeniowym procesorem i zintegrowaną grafiką, który należy do klasy B, nie może przekroczyć poboru 175kWh rocznie, co jest znacznym ograniczeniem w stosunku do Energy Star 4.0.
W nowej normie wprowadzono także kategorie dla innych klas komputerów. Klasa C obejmuje komputery z procesorem dwurdzeniowym i osobną grafiką oraz komputery z czterema i większą ilością rdzeni, które należą do klasy D. Komputery z klasy D nie mogą pobierać więcej niż 65W w trybie bezczynności. Według Energy Star 4.0 mogły pobierać nawet 95W.
Źródło: http://www.heise-online.pl/
|