Poradniki, kursy, skrypty, artykuły, narzędzia
Kilka porad
1. Jak zrobić stronę, od czego zacząć ?
Najpierw musimy coś wiedzieć o tworzeniu stron. W tym celu posłużą nam kursy i porady zawarte na stronach podanych na górze artykułu. Żeby móc cokolwiek zdziałać, niezbędna jest wiedza na temat choćby języka HTML, dla tego poświęćmy jak najwięcej czasu na jego naukę - najlepiej nie tylko czytać ale i stosować w praktyce porady zamieszczone w kursach. W tedy z pewnością łatwiej będzie nam przyswoić wiedzę. Gdy już poznaliśmy HTML-a czas na CSS, czyli kaskadowe arkusze stylów. Służą one do opisu formy prezentacji (wyświetlania) stron WWW. Gdy już posiadamy odpowiednią wiedzę, pora na jej zastosowanie ;) Oczywiście strona musi odpowiednio dobrze wyglądać. Swój layout (wygląd) strony możemy samodzielnie wykonać w programie graficznym (np. darmowe: paint.net oraz Gimp) bądź wykorzystać darmowe lub płatne szablony stron.
Ważną kwestią również jest wybranie dobrego edytora (X)HTML, najlepiej z funkcją kolorowania składni oraz automatycznym zamykaniem znaczników dla ułatwienia pracy. Do tego celu polecam program KED.
2. Chciałbym stworzyć bardziej rozbudowaną stronę, jednak nie mam wystarczającej wiedzy oraz czasu, co teraz ?
Z pomocą przychodzi System Zarządzania Treścią, w skrócie CMS. Jest ich bardzo dużo, dla tego polecam zapoznanie się z najpopularniejszymi. Godnym polecenia jet PHP-Fusion. Wszelkie niezbędne informacje na temat CMS-ów znajdziemy tutaj -> Systemy Zarządzania Treścią (CMS) - kompendium wiedzy.
3. Mam już stronę zrobioną, jak umieścić ją w internecie ?
Opublikowanie strony w sieci nie jest takie trudne, jakby się mogło wydawać.
Można skorzystać z serwisu hostingowego, który oferuje miejsce na Twoją stronę (wielkości, limity itd. zależą od serwisu). Możemy sobie podzielić na dwa rodzaje: hostingi płatne i darmowe. Jeżeli zdecydujemy się na te drugie, to warto pamiętać że na naszej stronie będą pojawiały się reklamy, których nie będziemy mogli zmieniać/usuwać. Bardzo często na takich hostingach pojawia się wyskakujące okno, które bardzo przeszkadza po wejściu na stronę, ponieważ trzeba kliknąć na "X" (czasem uciekający), który ją wyłącza, co często wkurza odwiedzających daną stronę.
Najlepszym wyborem jest wybranie płatnego hostingu. Plusów tej decyzji jest bardzo dużo. Głównymi są szybkość serwerów oraz bezpieczeństwo danych. Oczywiście wybranie hostingu to nie wszystko. Musimy również zainwestować w domenę Internetową. Pamiętajmy, by domena była możliwie najlepszym odzwierciedleniem tematyki strony oraz łatwa do zapamiętania.
Po wybraniu serwera trzeba wrzucić na niego pliki strony. Do tego zadania bardzo polecam darmowy program FileZilla. Tworzymy połączenie FTP i wpisujemy dane, które powinniśmy otrzymać po rejestracji na danym serwerze, łączymy się i przenosimy pliki na serwer metodą (w większości programów) przeciągnij i upuść. Potem należy się rozłączyć z serwerem i gdy już wszystko zrobiliśmy dobrze, strona powinna być dostępna dla wszystkich.
Oczywiście, jeśli chcemy aby nasza twórczość była widziana i indeksowana przez wyszukiwarki należy ją zarejestrować -> Zgłaszanie (rejestracja) stron do wyszukiwarek. Nie spodziewajmy się, że nasza strona znajdzie się od razu w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania. Stronę trzeba bardzo dobrze pozycjonować aby znalazła się na pierwszym miejscu.
4. Co muszę zrobić żeby mieć na swoim komputerze serwer www, jakie są wymagania ?
5. Chcę założyć bloga, jak to zrobić ?
Jeżeli chcemy mieć pełną kontrolę nad blogiem, czyli móc go konfigurować dowolnie, instalować wtyczki jakie chcemy itd warto zastanowić się nad systemem blogowym. Do tego celu polecam WordPress. Instrukcja instalacji WP na serwerze znajduje się tutaj. W sieci znajdziemy wiele stron oferujących założenie bloga. Niestety najczęściej umożliwiają one tylko bardzo podstawowe funkcje, domyślne motywy, brak szerszej konfiguracji.
Jeśli masz jakieś pytanie, problem i potrzebujesz pomocy, wejdź na Forum Hotfix i załóż temat. W miarę możliwości postaramy Ci pomóc.
Copyright © me@djohnsc |