Obecnie stosowane karabiny snajperskie są w stanie uderzyć z kilku kilometrów. Jednak nawet niewielka zmiana kąta może prowadzić do znacznego odchylenia trajektorii pocisku. To może powodować, że żołnierz chybi cel, zaś policjant postrzeli zakładnika.
W teorii krzyżyk oznacza punkt, gdzie trafia pocisk. Jednak w prawdziwych warunkach bojowych występuje wiele czynników, które zmieniają powszechnie przyjęte zasady. Aby pomóc zaradzić problemom, Slobodan Rajić z Oak Ridge National Laboratory ( ORNL ) powiązanym z Ministerstwem Energetyki USA opracował specjalny system kompensacyjny wizjera Reticle Compensating Rifle Barrel Reference Sensor. Jest on w stanie określić jak oś lufy odchyliła się od wizjera i go automatycznie dostroić.
Wykorzystuje się tutaj światłowód umieszczony w rowkach wzdłuż kanału lufy karabinu. Dioda laserowa wysyła sygnał, który przechodzi przez światłowód określając pozycję korpusu w pozycji pionowej oraz poziomej. Następnie system dokonuje niezbędnych korekt.
Według obliczeń, system ten jest 250 razy skuteczniejszy od zwykłego mechanizmy wzroku. Sama budowa nie została jednak ujawniona ale biorąc pod uwagę, że całość finansuje armia USA można sądzić, że nadejście systemu dla wojska jest już na horyzoncie. Sam autor pracuje z innymi kolegami także nad technologią laserowego śledzenia trajektorii pocisku.
Źródło: compulenta.ru |