Wspólny zespół inżynierów i naukowców z Uniwersytetu McGilla oraz Sanda National Laboratories USA stworzyli najmniejszy obwód elektroniczny na świecie.
Obwód jest skrajnie prosty. Są to po prostu dwa przewody oddzielone od siebie przestrzenią 150 atomów. A zatem odległość ta wynosi około 15 nanometrów. Szczegóły budowy tego układu zostały przez nich opisane w czasopiśmie Nature.
Choć praktycznych zastosowań tutaj jeszcze nie ma, to z pewnością zauważone problemy i opracowane rozwiązania mogą mieć zastosowanie w przyszłych układach scalonych montowanych w smartfonach czy nawigacjach satelitarnych, a także elektronice użytkowej. Jak zapewnia lider projektu, Guillaume Gervias jest to pierwszy obwód, gdzie składniki zostały tak mocno upakowane.
Jednak nie sam rozmiar jest tu ważny. Otóż przy tak małych odległościach zaczynają działać prawa fizyki kwantowej, a zatem tutaj dopiero trzeba dokonywać rewizji poglądu na temat zachowań elektroniki w nanoskali.
Jednym ze zjawisk jest powstawanie pozytywnych lub negatywnych wpływów pomiędzy jednym przewodem z puszczonym napięciem, a drugim.
Najważniejszym zastosowaniem mogą być oczywiście komputery nowych generacji, gdzie zmniejszy się rozmiar oraz ilości wydzielanego ciepła.
Foto: flickr |