Pewna amerykańska firma planuje dokonać przełomu w dziedzinie informatyki. Badacze z Lyric Semiconductor stworzyli tzw procesor prawdopodobieństwa.
Obecnie stosowane układy operują na logice opartej na algebrze Boole'a. Stosowanie jej oznacza tylko, że coś może być 0 lub 1 czyli fałsz lub prawda.
Lyric Semiconductor twierdzi, że udało im się stworzyć zupełnie coś nowego. Opracowali oni tranzystory będące w stanie działać na wartościach pośrednich. Ich zasada działania opiera się tutaj na prawdopodobieństwie definiowanym jako poziom zaufania do prawdy tych orzeczeń. Do określania stopnia zaufania wykorzystywane jest twierdzenie Bayesa.
Uważają oni, że takie podejście zwiększy wydajność przy jednoczesnym obniżeniu energii podczas, gdy będą rozwiązywane zadania trudne obliczeniowo powiązane z prawdopodobieństwem. Może to być przykładowo wyszukiwanie, filtrowanie spamu, modelowanie danych finansowych czy analiza sekwencji genomu.
Wydajność takich układów w niektórych przypadkach jest nawet tysiąc razy większa od prędkości oferowanej przez tradycyjne procesory architektury x86.
W ciągu trzech lat powinien pojawić się układ GP5 ogólnego przeznaczenia.
Źródło: compulenta |