Naukowcy z University of Glasgow, Oxford University i National Institute for Medical Research (wszystkie - Wielka Brytania) znaleźli sposób na zapis dźwięków wydawanych przez mikroświat.
W zaproponowanej technologii rozwinęli oni pomysł "optycznej pęsety", urządzenia przystosowanego do detekcji przy pomocy promieniowania laserowego mikroskopijnych dielektrycznych obiektów i będącego w stanie mierzyć siłę rzędu kilku pikonewtonów.
Autorzy zamierzają korzystać z wielu promieni laserowych połączonych w jedną instalację. Każdy z promieni musi posiadać średnicę 1.2 mikrona. Zakłócenia spowodowane przez obiekt w ruchu zostaną przeniesione na cząstki i zaczną odbiegać od pozycji wyjściowej. Ruch cząstek zostanie zarejestrowany kamerami wysokich prędkości fotografowania i przekształcony w dźwięk.
Naukowcom udało się już zarejestrować dźwięk ruchów Browna. Można ich posłuchać na tej stronie. Obecnie trwa nasłuchiwanie bakteryjnych wici, które niestety z powodu pewnych zmian genetycznych obniżają im wynik badań. Jeśli eksperyment wypali, zamierzają oni następnie posłuchać kilku gatunków, które są przyczyną paru chorób u ludzi.
Źródło: compulenta |