składa się z 73 728 węzłów obliczeniowych, z których każdy posiada 2GB pamięci. Do obliczeń zatrudnionych jest 294 912 450 procesorów PowerPC z zegarem o częstotliwości 850MHz.
"Gdy tak duża liczba procesorów musi współpracować, często okazuje się, że jeden musi czekać na drugiego, a wydajność spada", mówi Michielsen. Jednak wg nich dzięki specjalnym programom optymalizującym udało się ten problem rozwiązać i osiągnięto prawie doskonałą skalowalność.
W symulacji komputera kwantowego realizowano rozkład liczby na czynniki pierwsze poprzez użycie algorytmu faktoryzacji Shora. Rozkładano liczbę 15707. W normalnie dostępnych komputerach kwantowych nie jest to możliwe, gdyż są one niewiarygodne i dają nie więcej jak osiem kubitów. Jeśli możliwe by było zbudowanie silnego komputera kwantowego, prawdopodobnie cała dzisiaj nam znana kryptografia uległa by zniszczeniu. Wszystkie zabezpieczenia ległyby w gruzach i konieczne by było budowanie nowych zabezpieczeń.
Naukowcy mają nadzieję, że dzięki wynikom symulacji badacze znajdą skuteczne sposoby na walkę z zakłóceniami zewnętrznych wpływów, które doprowadzają do błędów realnych systemów. Mają także nadzieję, że przemogą oni ograniczenia w wielkości systemów kwantowych.
Źródło: compulenta |