Tajwańska firma Super Dragon Technology Industry produkuje starożytne chińskie rzeźby z odpadów elektronicznych.
W arsenale firmy znajdziemy starożytne symbole, takie jak pływający żółw morski, chłopiec rolnika na grzbiecie wołu czy żurawia spoczywającego na pniu sosny.
Super Dragon Technology Industry jest największą firmą zajmującą się recyklingiem odpadów komputerowych. 18000 zużytych komputerów każdego miesiąca trafia do niej do odzysku. "My nie chcemy ich spalić, my chcemy je zostawić na ziemi", powiedział dyrektor generalny Ken Wu. Jego firma jest głównym podmiotem odzyskującym i sprzedającym metale ze zużytych komputerów. Jest to ponadto jedyna firma w pełni przetwarzająca płyty główne. Tajwan wytworzył 80 000 odpadów elektronicznych w 2008 roku, a szacuje się, że 60 000 można poddać recyklingowi. Zanieczyszczają one potem rejon Chin, Indii i Afryki.
Od 13 lat centrum przetwarzania Super Dragon demontuje podzespoły, kruszy je w granulki z włókna szklanego i przetwarza je w dzieła sztuki. Mogą one przypominać nawet drewno czy kamień. Rzeźby mitycznego zwierzęcia, które przynosi szczęście sprzedano łącznie za 10000 dolarów (310$ za sztukę). Wprawdzie obrót rzeźbami to tylko 1% całkowitego obrotu firmy, to w przyszłym roku oczekuje się jej wzrostu poprzez m. in. otwarcie sklepu z dziełami sztuki w Tajpej.
Źródło:
reuters
Foto:
compulenta