Logowanie
 Test dwuzakresowego routera Trendnet TEW-811DRU 802.11ac

Dzisiejsza recenzja będzie o dwuzakresowym routerze WiFi AC1200 Dual Band Wireless Router (TEW-811DRU). Podobnie jak opisywana wcześniej karta WiFi zdolny jest on do pracy z transferem rzędu 867 Mbps w trybie 802.11ac.

W starszym trybie 802.11n przesyła on dane z prędkością 300 Mbps. Czy jest to sprzęt godny zaufania, o tym w niniejszym teście.

Specyfikacja


Obsługa standardów:
IEEE 802.3
IEEE 802.3u
IEEE 802.3ab
IEEE 802.11ac (draft 2.0, do 867 Mbps)
IEEE 802.11n (do 300 Mbps)
IEEE 802.11g
IEEE 802.11b
IEEE 802.11a

Interfejsy:
4 x Gigabit LAN
1 x Gigabit WAN
USB 2.0 (Storage FTP, Samba, Printing)

Antena: podwójna, wbudowana

Wymiary: 45 x 120 x 164 mm
Waga 395 gram
Gwarancja: 3 lata

Zawartość opakowania





W pudełku z materiałów biodegradowalnych znajduje się:
- router TEW-811DRU
- instrukcja szybkiej obsługi
- płyta z oprogramowaniem i sterownikami
- kabel Ethernet 1.5 metra
- zasilacz 12V, 2A.

Wygląd i wykonanie


Osobiście jestem zwolennikiem poprzedniej stylistyki produktów firmy TRENDnet. Obecny TEW-811DRU nie sprawia już wrażenia tak solidnego produktu pod względem wykonania.

Całość nadal wykonana jest z plastiku ale ten nie wygląda już na tak solidny jak dawniej. Nie ma też już tej połyskliwej, fortepianowej czerni. Jej pozostałości widzimy już tylko na kilku skrawkach. Tutaj teraz boczne ściany imitują szczotkowane aluminium chodź tym nie są. Na szczęście jest to dość gruby plastik, więc i upadek nie powinien być groźny dla sprzętu. Nie widać też na nim odcisków palców co było mankamentem poprzedniej stylistyki.

Obecny router przytył w stosunku do poprzedników. Być może to lepiej, bo mniej powinien się grzać w środku. Więcej miejsca, to w końcu lepszy przepływ powietrza.

Przód mi się tutaj nawet podoba ale tylko dlatego, że ładnie się błyszczy, tak jak było poprzednio. Niestety, plastikowo-miękki panel powoduje, że jest on podatny na zarysowania. Z tyłu natomiast mamy już standard. I tak pojawiają się tutaj cztery porty Ethernet LAN, jeden WAN, pożyteczny wyłącznik, złącze zasilania, przycisk WPS oraz złącze USB.

No i tutaj to co mnie smuci. Skoro mam router zdolny przesyłać dane z prędkością grubo ponad 800 Mbps to czemu ten port jest zgodny tylko ze standardem USB 2.0? Czemu nie może to być już USB 3.0?

Na koniec jeszcze jedna dla mnie wada, brak możliwości zmiany anten. Niestety, wszystkie zostały zabudowane. Ja osobiście lubię mieć możliwość ich zmiany. Mieszkając w domku jednorodzinnym z jakością sygnału może być różnie. No ale zobaczymy jak się TEW-811DRU tutaj spisze.

Obsługa i funkcjonalność





Główne okno konsoli zarządczej routera to najważniejsze informacje na temat jego pracy, w tym oczywiście na temat bieżącej adresacji IP routera. Co warte zauważenia, TRENDnet nie stosuje tutaj standardowego hasła, a hasło dostępu do sieci oraz do panelu administracyjnego jest tutaj wygenerowane losowo i umieszczone na spodzie urządzenia. Pojawia się tylko jedna nieścisłość. Na naklejce napisano, że loginem jest http://tew-811dru/ co nie jest prawdą, gdyż login to po prostu słowo admin.

Sam panel jest przejrzysty i łatwo się go obsługuje. Wszystkie opcje mamy dostępne w menu po lewej stronie. Niestety nie ma tutaj obsługi w języku polskim.



Dla mniej zaawansowanych użytkowników przygotowano dwa kreatory ustawień, pierwszy związany z połączeniem do sieci Internet, zaś drugi z bezpieczeństwem sieci WiFi.



Ustawienia sieci LAN/WAN sprowadzają się do pełnej zarządzalności protokołem IP. Sam router pozwala na łączenie się do Internetu poprzez statyczne IP, DHCP czy PPPoE. Można także klonować adresację MAC co przyda się w stosunku do bardziej restrykcyjnych dostawców.



Smuci mnie tutaj dość skąpa możliwość harmonogramowania QoS. Ograniczenie tylko do priorytetów łączności wychodzącej i przychodzącej to dla mnie osobiście dość mało.



Na szczęście QoS można nadal ograniczać do wybranych adresów, które przydzielimy do klasy wysokich, niskich itd prędkości.



Ustawienia w stosunku do łączności WiFi dla pasm 2.4 oraz 5 GHz są podobne. Router obsługuje Multiple SSID, można wyłączyć wybrane pasmo i w pełni zarządzać całą łącznością WiFi, w tym jego zabezpieczaniem na poziomie hasła czy restrykcji na MAC-adresach.



Jeśli ktoś chce tworzyć własny hotspot to też nie ma przeciwwskazań i można tutaj tworzyć izolowaną sieć tego typu.



Oczywiście jest to też w pełni zarządzalny router, w tym taki co oferuje przekierowania portów na wybrane IP wewnątrz sieci, czy dający możliwość pełnego filtrowania ruchu (obrazy niżej), w tym na wyższych warstwach modelu OSI.









No i na koniec jedna z najciekawszych rzeczy, czyli współdzielenie plików poprzez wbudowany port USB z pełnym zarządzaniem kontami i dostępem na hasło.





Podsumowanie


Router sam w sobie jest ciekawym urządzeniem choć ja wolałem poprzedni design firmy TRENDnet. Obecny jest zbyt prosty. Brakuje mi tu także odkręcanych anten, co mi się dawało we znaki utratą sygnału. O tym jak router sprawował się w łączności można przeczytać w teście adaptera WiFi, z którym go testowałem jednocześnie. Więcej tutaj -> Test adaptera WiFi TRENDnet TEW-805UB




 Reklama

 Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:



AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/recenzja.php?recenzje_id=147

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook