Logowanie
 Test i recenzja odtwarzacza Dune HD Base 3D

Dzisiaj do moich rąk trafił odtwarzacz Dune HD Base 3D dla kina domowego. Zamknięty w klasycznej obudowie ma dobrze się wpasowywać do innych urządzeń typu wieża audio czy napęd DVD/Blu-ray.

Jako, że mam okazję do przeprowadzenia krótkich testów, więc postaram się przedstawić te urządzenie.





1. Specyfikacja


Specyfikacja odtwarzacza Dune HD Base 3D obejmuje:
Procesor: Sigma Designs 8672/8673
Pamięć RAM: 512 MB
Pamięć Flash: 256 MB
Porty: HDMI 1.4, 3x USB 2.0, kompozytowy, optyczny S/PDIF, analogowy stereo, Ethernet 10/100/1000 Mb/s, Wi-Fi 802.11n, czytnik kart SD, port zasilania, włącznik
Wewnętrzne źródła danych Wewnętrzna kieszeń na dysk SATA HDD 3.5".
Źródła mediów: dysk HDD , zewnętrzny czytnik płyt podłączany przez USB, pamięci masowe USB oraz karty pamięci podłączane poprzez czytnik kart USB, wbudowany czytnik kart SD/SDHC, PC poprzez sieć LAN/Wi-Fi poprzez protokół: SMB, NFS, UPnP, HTTP
Przegądarka internetowa Opera, WebKit
DLNA: DLNA (1.5 czy 2.0) client support
Adobe Flash: 3.1 (Lite, standalone)
DRM options: PlayReady, Verimatrix, Secure Media. Other DRM can be added by request
Kodeki wideo: MPEG2, MPEG4, XVID, WMV9, VC1, H.264; wsparcie dla próbkowania do 50 MBit/s i wyżej
Formaty plików wideo: MKV, MPEG-TS, MPEG-PS, M2TS, VOB, AVI, MOV, MP4, QT, ASF, WMV, BDMV, DVD-ISO, VIDEO_TS
Wsparcie dla 3D Video MVC, Side-by-side, Top/Bottom
Rozdzielczości wideo: Szeroki wybór rozdzielczości do 1080p oraz framerates (23.976p, 24p, PAL, NTSC)
Kodeki Audio: AC3 (Dolby Digital), DTS, MPEG, AAC, LPCM, WMA, WMAPro, FLAC, wielokanałowy FLAC, Ogg/Vorbis; wsparcie dla wysokiej jakości plików audio do 192 kHz / 24-bit
Wspierane pliki Audio MP3, MPA, M4A, WMA, FLAC, APE (Monkey’s Audio), WV Pack, Ogg/Vorbis, WAV, AC3, AAC
Format napisów: SRT, SUB, text (MKV), SSA/ASS (MKV), VobSub (MP4, MKV, SUB/IDX), PGS (Blu-ray, TS, MKV)
Sprzętowa akceleracja grafiki 3D: OpenGL
Obsługiwane formaty obrazów: JPEG, PNG, BMP, GIF
Obsługiwane formaty playlist: M3U, PLS
Funkcja oglądania zdjęć: pokaz slajdów, efekty przejścia, obracanie zdjęć, zoom, przeglądanie playlist, powtarzanie, mieszanie
Funkcje odtwarzania muzyki: przeglądanie playlist, powtarzanie, mieszanie, obsługa tagów ID3, ochrona przez wypaleniem w plazmowych TV
System plików: FAT16/FAT32 (read-write), EXT2/EXT3/EXT4 (read-write), NTFS (read-write)
Ethernet: 10/100/1000 Mb/s
Wi-Fi: Wewnętrzny moduł Wi-Fi (b/g/n)


2. Wygląd i wykonanie

Dune HD Base 3D posiada klasyczne wymiary i równie klasyczny wygląd, który został zapoczątkowany we wczesnych latach 90-tych wraz z magnetowidami VHS oraz pierwszymi wieżami HiFi. Czarna matowa obudowa wygląda dobrze i sprawia, że nie widać na nim żadnych odcisków palców. Przedni panel ma dodatkowo fakturę szczotkowanego aluminium.





Jedyne co mi się osobiście nie podobało to wyświetlacz. Aż chciałoby się coś nowoczesnego zamiast prostego wyświetlacza rodem ze starych kalkulatorów.

Przedni panel oprócz centralnego wyświetlacza ma także pięć przycisków do sterowania odtwarzaniem umieszczonych po prawej stronie wyświetlacza, slot kart SD, wyjście audio na słuchawki i port USB.





Po lewej stronie wyświetlacza umieszczono przycisk Power oraz za klapką kieszeń na dyski 3.5 cala SATA. Dysk wchodzi w nią lekko i łatwo można go wyciągnąć. Specjalna konstrukcja sprawia, że wraz z otwieraniem drzwiczek dysk się wysuwa do przodu, zaś przy zamykaniu chowa. Zgrabne rozwiązanie.





Resztę najważniejszych rzeczy kryje tylni panel. Oprócz złącza zasilania i wyłącznika sieciowego jest tu jeszcze zestaw złącz, wentylator o którym zaraz i złącze anteny WiFi.

Najpierw złącza. Pojawia się tutaj port LANowski, dwa złącza USB, które spokojnie można użyć do podłączenia np dowolnej klawiatury USB (sprawdziłem, działa), port HDMI, jedno złącze kompozytowe, trzy komponentowe, optyczne złącze cyfrowe i zwykłe złącze cyfrowe, a także dwa złącza analogowe audio.

Warte odnotowania jest, że Dune HD posiada odkręcaną antenę WiFi ze złączem RP-SMA co pozwala na wymianę jej na coś silniejszego. Standardowo jest tutaj dostarczana prosta antena dookólna 2 dB.





A teraz moja bolączka, wentylator. Osobiście uwielbiam ciszę, a tutaj zamontowano mały wentylator około 40mm średnicy. A jak widzę taki wentylator to od razu mi się przypominają switche w pracy, które okropnie zawsze hałasują. Tu na szczęście nie jest głośno ale też i nie jest cicho. Wentylator pracuje cicho ale go słychać. Ma dźwięk pracującego pod obciążenia laptopa. Takie burczenie. Sam na początku myślałem, że to mój laptop tak się grzeje. Blisko Dune-a jest to słyszalne, w salonie już nie. Co jest tutaj jednak wadą. Wyłączenie sprzętu na czuwanie nie wyłącza owego burkotka. Ona nadal będzie pracował dopóki nie sięgniemy po wyłącznik z tyłu urządzenia. O ile to nie przeszkadza szczególnie ale po kilku latach ciągłego chodzenia może ulec awarii. W końcu ile osób używa wyłącznika zamiast trybu czuwania. Sam wentylator nie chodzi od początku, rusza dopiero po wyjściu z czuwania, ale po ponownym wejściu na czuwanie nie wyłącza się.

Jest na to jednak lekarstwo, trzeba go wyłączyć w ustawieniach :)




3. Funkcjonalność

Pierwsze włączenie trwa tutaj dość długo. Od momentu naciśnięcia przycisku na pilocie oczekiwanie na zniknięcie napisu Loading trwa aż 46 sekund. Szybciej urządzenie wybudza się z drugiego wyjścia z czuwania. Tutaj trwało to niecałe 15 sekund. Wyjście do trybu czuwania trwało 11 sekund. Natychmiastowa reakcja następuje natomiast przy wychodzenia z wygaszacza ekranu.





Samo menu i jego układ jest już znane z innych urządzeń firmy jakie już prezentowaliśmy wcześniej. Układ jest przejrzysty i podzielony tematycznie poprzez poziomy pasek nawigacji. Wybór głównych kategorii powoduje automatyczne wyświetlenie opcji w dolnej części okna oraz pomocy po prawej. W znacznej większości jest już wszystko spolszczone, czasami tylko zobaczymy Games zamiast Gry czy AccuWeather zamiast Pogody. Co mnie trochę denerwowało przy użytkowaniu to brak reakcji na przycisk Return czyli powrotu. Trzeba się na początku na kombinować aby wyjść z filmu czy np aplikacji Pogody. Logiczne wydaje się właśnie użycie przycisku Return służącego do powrotu podczas nawigacji po menu. Tutaj jednak on nie reaguje a reaguje wtedy na dole pilota przycisk Stop.





Oprócz tego jest też druga skórka bardziej robiona pod kątem SMART TV. Jest to nowość także niedawno opisywana i mnie się ona bardziej podoba.

Podczas użytkowania napotkałem mały problem z siecią WiFi. Moja sieć ma nazwę SSID ze znakiem specjalnym przez co Dune HD nie mógł jej wyszukać. Wpisanie ręcznie całej konfiguracji też nic nie dawało. Musiałem użyć standardowej nazwy.



Wbudowana przeglądarka internetowa działa płynnie nie przycinając się podczas ładowania stron. Rzecz jasna sprawdziłem ją na adresie HotFix.pl, gdzie strona wczytała się szybko i sprawnie. Na plus można uznać wsparcie dla JavaScript. Trochę z CSS mogą być problemy jednak nie na tyle duże aby uniemożliwić serfowanie w sieci. Szkoda jedynie, że nie ma zakładek. Standardowo nie jest odtwarzany YouTube. Tutaj potrzeba dodatkowej aplikacji, którą można zainstalować.



Nie ma też większych problemów z obsługą instalowanego dysku twardego. Przechodzenie odbywa się sprawnie i szybko za pomocą pilota lub podpiętej klawiatury. Jedyne co oczywiście można podejrzeć to pliki audio-video oraz zdjęcia.

Samo odtwarzanie też jest płynne. Odtwarzacz po wybraniu zdjęcia sam przechodzi w tryb pokazu slajdów wczytując kolejne fotki bez opóźnień. Jedyne opóźnienie można zaobserwować podczas włączania pierwszego zdjęcia. Trwa ono około 3 sekund. Dalej jest już płynnie. Co do filmów to i z nimi nie ma problemów. Tutaj jeszcze na marginesie dodam, że odtwarzanie czy też wybór danego zdjęcia/filmu powoduje wyświetlenie jego nazwy także na wyświetlaczu przedniego panelu urządzenia.



Na koniec jeszcze obsługa 3D. Filmy były odtwarzane płynnie i było wszystko dobrze. Szkoda jedynie jednej rzeczy. Standardowo telewizor z obsługą 3D może wyłączyć tą funkcję przez co film 3D zobaczymy w 2D. No ale gdy mamy film w 3D ale nie mamy telewizora to nasz bohater będzie nadal starał się wysyłać obraz 3D. Nie ma tutaj możliwości wyłączenia tego trybu i przejście w 2D z poziomu urządzenia. Trochę szkoda bo przydatna funkcja, gdyby ktoś nie korzystał z takich telewizorów a jednak chciałby zobaczyć owy film.



4. Podsumowanie

Prezentowany Dune HD Base 3D jest odtwarzaczem dobrym ale trzeba mieć świadomość do czego został stworzony. Dla mnie osobiście jest to wygodny hub do podpięcia dysku twardego, kart pamięci czy innych urządzeń USB bez konieczności zaglądania do tyłu telewizora. Dla innych może być to sprzęt typu Smart TV gdy go nie mają w telewizorze.

Może się też pojawić pytanie po co 3D skoro można podpiąć pendrive do telewizora i też odtworzyć? Odpowiedź pada w pierwszym zdaniu. Dune stanowi tutaj centrum multimediów, gdzie wszystko, zwłaszcza dysk mamy w jednym miejscu bez konieczności podpinania brzydko dysku zewnętrznego tj jego obudowy z zasilaczem i kablami. Kupując to urządzenie zyskujemy jeszcze jeden element. Nagrywanie materiału na dysk, a to już duży plus.



Plusy:


+ ładny wygląd
+ sporo funkcji
+ łączność WiFi z odkręcaną anteną
+ sporo złącz w tym USB wspierające np klawiaturę

Minusy:


- długie uruchamianie
- ciągle pracujący wentylator
- brak możliwości wyłączenia obsługi 3D
- brak obsługi nazw WiFi SSID o złożonej nazwie
- cena

Dziękujemy za wypożyczenie sprzętu do testów panu Adamowi Struzik z firmy Sarota PR oraz firmie Dune HD.


Wszelkie prawa zastrzeżone
 Reklama

 Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:



AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/recenzja.php?recenzje_id=131

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook