Logowanie
 Test obudowy Antec Three Hundred Two (302)
Witam, dzisiaj nie za długi test obudowy Antec Three Hundred Two (302) przeznaczonej raczej na rynek graczy.

Prosty design oraz ogromna liczba perforacji i wentylatorów ma przypaść do gustu także overclockerom.



1. Specyfikacja


- 11 napędów: 3x 5.25 cala, 2x2.5 cala oraz 6x3.5 cala
- Obsługiwane płyty główne: Standard ATX, microATX, Mini-ITX
- Karty rozszerzeń: Maksimum 318 mm
- Cooler: Maksimum CPU cooler: 170 mm
- Wentylatory: 1 x 120 mm na tyle, 1 x 140 mm na górze, 2 x 120 mm na przedzie (opcja), 2 x 120 mm, 1 x 120 mm na bokach
- Panel przedni: 2 x USB 3.0, Audio In/Out, Power, Reset

2. Wygląd i wrażenia


Oferta Anteca jest skierowana dla klientów lubiących widzieć gęste perforacje w celu podniesienia możliwości chłodzących. Fani stylu raczej będą niezadowoleni. Kanciasta konstrukcja bez ozdobników przypomina raczej obudowę serwerową niż coś co wyszło spod rąk designera.



Z pewnością można już na wstępie uznać, że obudowa ta jest przeznaczona dla jak najlepszego chłodzenia. Z jej przodu zobaczymy gęsto perforowaną metalową siatkę z filtrem antykurzowym, który pokrywa nawet zatoki napędów 5.25 cala.



U góry obudowy znajdziemy przyciski włączania i resetowania komputera, dwa porty USB 3.0 odsunięte od siebie oraz złącza audio. Tutaj pojawia się pierwszy dylemat dla tych co mają duże palce jak ja. Przycisk reset jest bardzo wąski i głęboko trzeba go naciskać. Ja z tym mam problem.

Na dole przedniej ściany znajdziemy jeszcze dumnie się prezentujący napis producenta.

Boczne ściany wykonano z gładkich płatów blachy przy czym warto powiedzieć, że zarówno na jednej jak i na drugiej znajdziemy miejsca na montaż wentylatorów 120 milimetrów każdy. Na lewej ścianie wentylator będzie mógł swobodnie chłodzić kartę graficzną, zaś na prawej otwór montażowy znajdziemy na wysokości procesora.



U góry obudowy znajdziemy wylot z ogromnego wentylatora 140 milimetrów oraz dwa wyprowadzenia węży dla chłodzenia wodnego.



Na tyle czeka na nas 8 zasłoniętych miejsc na karty rozszerzeń oraz miejsce na kolejny 120 milimetrowy wentylator. U góry mamy jeszcze dwa przełączniki służące do dwustopniowego regulowania obrotów wentylatorów tylnego i tego na górze obudowy.



Całość stoi na grubych nóżkach z gumy co jest dla obudowy plusem, gdyż drgania nie będą się przenosiły na podłogę. Od dołu znajdziemy jeszcze otwór wentylacyjny dla zasilacza, który zabezpieczony jest wysuwanym na bok filtrem antykurzowym.

3. Wnętrze


Obudowa o wymiarach 565 x 290 x 525 mm ma dawać możliwość montażu kart rozszerzeń długich na 318 milimetrów. Na razie nie jest źle i najdłuższe karty wchodzą jednak jeśli któryś z producentów pomyśli nad zastosowaniem wymyślnego chłodzenia z jakimiś "agresywnymi wstawkami" będzie krucho.



Po dostaniu się do środka zobaczymy wnętrze podzielone na trzy części. Po lewej mamy komorę płyty głównej i zasilacza montowanego na dole obudowy a po prawej cały kosz na dyski twarde i napędu. Pod płytą główną mamy jeszcze blachę montażową dla niej pod którą możemy swobodnie prowadzić wszystkie kable.

Jak dla mnie dosyć kontrowersyjny jest system montażu dysków twardych. Jest on oczywiście bezśrubkowy ale tylko w części. W czym rzecz?

O ile napędy 5.25 cala oraz dyski 3.5 cala faktycznie montujemy w sankach to już dyski 2.5 cala musimy przykręcić. Są dwa miejsca do ich zamocowania. Pierwszy na wysokości procesora po prawej stronie za blachą montażową płyty głównej, a drugi na spodzie obudowy obok zasilacza. Jeszcze mam jedną uwagę. Cały kosz na dyski twarde jest nitowany i stanowi on całość od dołu do góry obudowy. Dzisiaj fajnie, wszystkie karty wejdą. Niestety, jeśli ktoś zrobi kartę dłuższą już jej nie włożymy. Niektóre obudowy dają możliwość odkręcania części kosza na wysokości kart graficznych co w takim wypadku jest ogromnym ratunkiem, który nieraz mnie spotkał w przypadku testów kart graficznych. Warto czasami na zaś już o tym myśleć.



Jeszcze jedna uwaga, zamontowanie dysku 2.5 cala (np SSD) za płytą główną oznacza problem z jego demontażem, dwie śrubki bowiem płyta zasłoni, więc trzeba będzie ją demontować.

Co do kabli jest ich tu niewiele. Na starcie czekają na nas trzy wiązki kabli z panelu przedniego, wszystkie zgrupowane razem w swoich osłonach. Są to kolejno kabelki do przycisków i diod, panelu USB oraz złącz audio. Na górze mamy jeszcze odchodzące kable z wtyczką Molex od montowanych fabrycznie wentylatorów. Resztę kabli jakie przyjdzie nam podłączać śmiało możemy prowadzić za płytą główną. Tutaj kolejna uwaga, szkoda że kanały wprowadzające kable pod płytę główną nie zostały na rantach zabezpieczone np gumowymi osłonkami, aby tych kabli nie uszkadzać.

I na koniec jeszcze jedna rzecz. Dzisiaj często standardem jest też bezśrubkowy system montażu kart rozszerzeń. Niestety tutaj nadal stosowane są śrubki.

Co do kultury pracy. Jest cicho ale co tu dużo mówić, wszystko zależy od zastosowanych podzespołów. Jak ktoś weźmie za głośny zasilacz, będzie słyszał, za głośny cooler na procesor, usłyszy go. I tyle, chcemy mieć ciszę, trzeba w ciszę zainwestować. Tu jest tyle otworów wentylacyjnych, że hałasu nic nie wytłumi.

4. Podsumowanie


Antec Three Hundred Two (302) jest dobrą propozycją dla szukających obudów o ogromnych możliwościach chłodzenia. Sześć wentylatorów oraz dodatkowo jeden w zasilaczu i perforacja na przodzie zrobi swoje. Jeśli ktoś szuka stylu i ozdobnych wstawek, niech sobie odpuści.

Plusy:


+ spore możliwości chłodzące
+ dobre wykonanie
+ dobra podstawa dla wydajnej platformy sprzętowej

Minusy:


- nie do końca montaż bezśrubkowy
- małe niedociągnięcia w konstrukcji (za mały reset, brak osłon na kable)
- możliwość problemów z instalacją ponadwymiarowych kart (przyszłość)

Dziękujemy za wypożyczenie sprzętu do testów panu Adamowi Struzikowi z firmy Sarota PR oraz firmie Antec.


Wszelkie prawa zastrzeżone
 Reklama

 Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:



AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/recenzja.php?recenzje_id=114

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook