W dzisiejszym teście przyjrzę się bliżej prendrive’owi marki Transcend oznaczonym numerem 810. Jest to kolejny model z USB 3.0 oferujący nieco niższe transfery od modelu 780. Cechą charakterystyczną testowanego urządzenia jest gumowa obudowa chroniąca go przed wilgocią, kurzem oraz zapewnia odporność na wstrząsy.
1. Wygląd i wykonanie
Transcend 810 został pokryty gumą w kolorze grafitu z zielonymi wstawkami po bokach. Inne pojemności posiadają inny kolor co jest charakterystyczne dla produktów Transcenda. Z przodu naniesiono białą farbą logo i nazwę producenta, a także informacje o wspieranym interfejsie USB 3.0 i pojemności modelu czyli 64GB.
Z tyły wytłoczono w gumowej obudowie wspierane standardy przez urządzenie. W obudowie mamy niewielkie oczko na zamontowanie smyczki. Zatyczka od pendrive’a chodzi delikatnie mam obawy czy nie zostałaby zgubiona przy normalnym użytkowaniu.
2. Specyfikacja
Wymiary: | 63.3mm x 20.4mm x 8.9mm | Waga: | 12.4g | Interfejs: | USB 3.0 (backwards compatible with USB 2.0) | Certyfikaty: | CE, FCC, BSMI | Transfery: | Zapis: do 25 MB/s Odczyt: do 80 MB/s |
3. Testy Transcend JetFlash 810
Tradycyjnie pierwszym testem jest rzeczywista pojemność urządzenie podobnie jak w przypadku modelu 780 na dane mamy 58,8GB.
Testy osiąganych transferów rozpocznę od benchmarku CristalDiskMark w wersji 3.0.2 x64.
Niezależnie od wielkości plików odczyt wynosił nieco ponad 80 MB/s czyli tyle ile deklaruje producent. Zapis wypadł również bardzo dobrze deklarowana prędkość 25 MB/s została osiągnięta a nawet w teście nr 2 maksymalny transfer wyniósł 36,8 MB/s.
Drugi test transferów wykonałam za pomocą HD Tune 5.50
Na wykresie widać, że transfer oscyluje pomiędzy 70 a 80 MB/s średnia prędkość odczytu wyniosła 73,7 MB/s co jest nieco mniejszą prędkością od deklarowanej.
Kolejne testy potwierdzają odczyt w średniej prędkości 80 MB/s. Zapis natomiast jest nieregularny W przypadku małych plików jest on wysoki. W czasie testów dla dużych plików widać nagłe spadki transferu poniżej 10 MB/s. Średni transfer w tego testu jest nieco niższy od deklarowanego i wynosi 21 MB/s.
Na zakończenie test wydajności dla interfejsu USB 2.0
Przy zapisie małych plików Transcend 810 uzyskał wyniki średni 31 MB/s dla odczytu oraz 22 MB/s dla zapisu co stanowi dobry wynik. Niestety w czasie zapisu dużych plików pojawił się ten sam problem jak dla interfejsu USB 3.0 w postaci spadków transferu poniżej 5 MB/s przez co średnia prędkość zapisu spadła do 15 MB/s co jest wynikiem przeciętnym.
4. PodsumowanieTesty prendrive’a potwierdziły deklarowane przez producenta transfery. Szkoda że JetFlash 810 nie wykorzystuje w pełni możliwości standardu USB 3.0, zapis rzędu 25MB/s osiągają lepsze pendrive’y ze standardem USB 2.0. Plusem jest gumowa obudowa i choć może prezentuje się gorzej od lakierowanego plastiku to dłużej pozostanie w dobrym stanie niż plastik.
Plusy:
+ szybki odczyt plików w standardach USB 3.0 oraz USB 2.0
+ gumowa wytrzymała obudowa
Minusy:
- wolny zapis plików w standardzie USB 3.0
- możliwość zgubienia zatyczki
- brak diody informującej o pracy
Dziękujemy za wypożyczenie sprzętu do testów Pani Annie Gondek
z firmy Sarota PR oraz firmie TRANSCEND.
Wszelkie prawa zastrzeżone |