Netgear N300 Wireless Gigabit Router JNR3210, najbardziej kolorowy router jaki do mnie trafił. Na pierwszy rzut oka jednak jeden z najbardziej ciekawych. W dzisiejszym teście chciałbym Wam go pokrótce przedstawić.
1. Wygląd i wykonanie
Netgear N300 Wireless Gigabit Router JNR3210 jest dość nietypowy, może nawet ekstrawagancki. Jest też najbardziej kolorowym routerem jakiego widziałem. Zaskakuje kolorystyką diod LED, wyglądem i budową menu. Jest po prostu nietypowy.
Sam on jest wykonany z dobrej jakości plastiku w kolorze białym. Cała obudowa połyskuje swoim polerowaniem. Tylko na wierzchu w logu i z przodu przebija się barwa niebieska.
Zamknięta bryła prostopadłościanu o zaokrąglonych rogach posiada standardowe rozmiary dla routerów. Zaskakuje jednak tutaj dolna część routera. Jest ona wysunięta ku przodowi niczym jakaś podstawka. Od spodu ma ona tylko miejsca montażowe do zawieszenia na ścianie zaś na wierzchu oznaczenia co do znaczeń diod mieszczących się tuż nad nią.
Co ciekawe router ten nie ma prawie w ogóle otworów wentylacyjnych. Jedyną wentylację stanowią obrzeża łączeń obudowy.
Najciekawsze jest włączenie tego urządzenia. Router nagle zaczyna się mienić różnymi kolorami diod. Jest ich pełno :) Obok nich na przedzie projektanci ukryli jeszcze dwa przyciski od włączania WiFi oraz funkcji WPS.
Z tyłu natomiast mamy dwie odkręcane anteny, a pomiędzy nimi przycisk zasilania, gniazdo zasilania, pięć portów Gigabit Ethernet oraz jedno złącze USB z funkcją NAS.
2. Zawartość pudełka
- N300 Gigabit Router with USB (JNR3210)
- Dwie odczepiane anteny 2dBi
- Kabel Ethernet
- Zasilacz
3. Specyfikacja
Wymagania systemowe | Dostęp do internetu zakończony RJ45 Dla połączenia bezprzewodowego karta 802.11 b/g/n 2.4 GHz Microsoft Windows 7, Vista, XP, 2000, Mac OS, UNIX, or Linux Microsoft Internet Explorer 5.0, Firefox 2.0 or Safari 1.4
| Standardy | IEEE 802.11 b/g/n 2.4 GHz 5 x 10/100/1000 (1 WAN oraz 4 LAN) Wireless Multimedia (WMM) QoS | Bezpieczeństwo | Wi-Fi Protected Access (WPA/WPA2—PSK) oraz WEP Double firewall protection (SPI oraz NAT firewall) Ochrona przed Denial-of-service (DoS) | Specyfikacja fizyczna | Wymiary: 175 x 130 x 35 mm Waga: 0.269 kg |
4. Menu i funkcjonalność
W tym modelu spodobał mi się interfejs użytkownika. Korzysta się tutaj z podwójnego menu poziomego i pionowego, z czego to drugie przełącza nas pomiędzy opcjami podstawowymi i zaawansowanymi.
Już na starcie wita nas interfejs napisany w JavaScript pokazujący na bieżąco podstawowe parametry pracy routera. Ogólnie wszystko jest bardzo przejrzyste, a możliwości zmiany opcji multum. Nie brakuje także kreatora przeprowadzającego nas przez cały etap niezbędnej konfiguracji.
Podstawowe okno ustawień zaawansowanych dostarcza dodatkowo przeglądu wszystkich opcji tego rodzaju, od adresacji MAC poprzez ustawienia WiFi czy dostępu gościnnego.
Przejdę do przeglądu wszystkich opcji oferowanych poprzez panel administracyjny routera.
W sekcji Internet router umożliwia szybkie sterowanie dostęp routera do sieci ISP. Tutaj też router może klonować MAC adres komputera lub zmieniać adresację MAC na taką jaką nam się podoba.
W sekcji podstawowych ustawień WiFi szybko zmienimy ustawienia rozgłaszania sieci, tryb pracy czy zmienimy hasło routera i wyłączymy diodę LED na przednim panelu.
Trochę inaczej niż konkurencja rozwiązano przeglądanie podłączonych komputerów poprzez sieć. Zazwyczaj opcja ta jest ukryta pod różnymi przyciskami lub dostępna dopiero po podejrzeniu statystyk. Tutaj mamy od razu szybki dostęp poprzez menu co jest przyjemniejszym rozwiązaniem zgodnych z zasadą accesibility i usability w projektowaniu stron internetowych, gdzie do wybranej opcji musimy trafiać w maksymalnie 3 poziomach zagnieżdżenia.
Jako, że router oferuje dostęp do portu USB, a więc nie mogło zabraknąć opcji dostępu do tego urządzenia. Co fajne, to router oferuje możliwość edycji praw dostępu do folderów sieciowych oraz oczywiście bezpieczne usuwanie sprzętu co już wskazuje na korzystanie z przyspieszającego buforowania.
W przypadku tego modelu możemy też pobawić się w lokalnego ISP i udostępniać wirtualne SSIDy gościom lub innym użytkownikom na zasadzie łącza zabezpieczonego hasłem.
Znacznie więcej opcji pojawia się oczywiście w przypadku opcji zaawansowanych, choć tutaj część okien powtarza się z dostępu prostego. Dopiero w zasadzie przy konfiguracji WAN pojawia się coś nowego.
"Konfiguracja sieci LAN" dostarcza możliwości zabezpieczania przez skanowanie portów, atakami DoS czy daje możliwość wyłączenia niektórych protokołów.
Konfiguracja sieci LAN wydziela z ustawień opcje dotyczące adresacji IP routera i ustawień DHCP.
Prezentowany Netgear należy już do sprzętu zaawansowanego do zastosowań domowych, więc nie mogło zabraknąć obsługi zaawansowanego QoS, przy czym transfery można limitować co do kilobajta.
W opcjach zaawansowanych router dostarcza dodatkowych opcji zarządzania, w tym zarządzania miejscem na podłączonym nośniku i zarządzania grupami sieciowymi.
Przyjemnie wygląda też możliwość zabezpieczania przed nieodpowiednimi zasobami. Przydatne zwłaszcza, gdy posiadamy dzieci. Można włączyć filtrację stron, słów kluczowych jednocześnie sobie nie blokując niczego poprzez zdefiniowanie "zaufanego adresu IP" czyli naszego :D
A jak chcemy to i zablokujemy Internet w wybranych godzinach, dniach czy całodobowo. Przydatne dla dzieci po wywiadówce ;)
Opcja e-mail to już istna propozycja szpiegowska. Otóż, gdy nasze dziecko jednak spróbuje odwiedzić jakąś stronę, wtedy na maila otrzymamy stosowne powiadomienie. Nie ma szans się wymigać.
Większość pozostałych opcji to standard związany z samym zarządzaniem, jak restart urządzenia, zmiana hasła czy logi. Ciekawą opcją jest jeszcze Miernik Ruchu. Przydatne, gdy mamy ograniczone transfery i potrzebujemy informacji o zbliżającym się jego przekroczeniu.
5. Testy zasięgu
Router posiada dwie antenki po 2dB każda, które powinny spokojnie wystarczyć do zapewnienia sieci bezprzewodowej w domu. W teście sprawdziliśmy, jaka jest siła sygnału w różnych częściach domu oraz po za jego murami. Router ustawiony był na parterze w centralnej części domu. Pomiary siły sygnału zostały wykonane przy użyciu tabletu z aplikacją Wifi Analyzer.
Miejsce | Siła sygnału | Parter przy routerze | -32 dB | Parter sąsiedni pokój | -58 dB | Piwnica | -70 dB | I piętro | -65 dB | II piętro | -78 dB | W ogródku (ok. 20m) | -75 dB | Pomiar po drugiej stronie ulicy (ok. 25m) | -70 dB |
Siła sygnału sieci bezprzewodowej jest wystarczająca w każdej części domu, a nawet w jego pobliżu. Test został wykonany w domku dwukondygnacyjnym z cegły. Nawet w piwnicy siła sygnału jest wystarczająca. Nie mówiąc już o podwórku. W sumie sprawdzając sygnał obok domu sąsiada 50 metrów, także i on mógłby korzystać z sieci. Nie zapomnijcie się więc zabezpieczyć.
6. Podsumowanie
Testowany router Netgear N300 cechuje się łatwością konfiguracji oraz rozbudowaną funkcjonalnością w tym funkcje ochrony rodzicielskiej. Wygląd urządzenia jest miły dla oka, zapewne wpasuje się do niejednego wnętrza. Dwie antenki o mocy 2 dB każda „dostarczą” sygnał Wifi w obrębie całego domu czy mieszkania. W naszej ocenie Netgear N300 zasługuje na naszą rekomendację.
Plusy:
+ rozbudowana funkcjonalność
+ wygląd urządzenia
+ dobra jakość sygnału
+ odkręcane antenki
Minusy:
- brak
|