Logowanie
 Test routera TRENDnet TEW-692GR N900 (Version v1.0R)

Dzisiaj mam dla Was recenzję ultra szybkiej propozycji firmy Trendnet, routera TEW-692GR, którego można w sklepach znaleźć pod nazwą N900 Dual Band Wireless Router.

Co go wyróżnia to niesamowita prędkość aż 900 megabitów w sieci WiFi. Wszystko dzięki dwóm sieciom WiFi tworzonym w jednym czasie na dwóch pasmach po 450 Mbps każdy.

1. Specyfikacja


Standard:
Wired: IEEE 802.3 (10Base-T), IEEE 802.3u (100Base-TX), IEEE 802.3ab (1000Base-T) , 802.3az
Wireless: IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, 802.11a


LAN:
4 x 10/100/1000Mbps Auto-MDIX port
1 x 10/100/1000Mbps Auto-MDIX port

Częstotliwość:

FCC: 2.412-2.462 GHz, 5.180-5.240 GHz, 5.725-5.850 GHz
ETSI: 2.412-2.472 GHz, 5.150-5.250 GHz

Anteny:

2.4GHz: 3 x 2dBi (wewnętrzna)
5GHz: 3 x 3dBi (zewnętrzna)

Prędkość:

802.11a: up to 54Mbps
802.11b: up to 11Mbps
802.11g: up to 54Mbps
802.11n: up to 450Mbps (dla dwóch 2.4 & 5GHz)

Zabezpieczenie:
64/128-bit WEP, WPA/WPA2-PSK, WPA/WPA2-RADIUS

2. Zawartość opakowania


W pudełku z materiałów biodegradowalnych znajdziemy:
- router
- podstawkę
- zasilacz
- płytę CD
- instrukcję



3. Pierwsze wrażenia


Nie jest to pierwsze urządzenie TRENDneta jakie trafiło w moje ręce ale zawsze wykonanie jest na najwyższym poziomie.

Nowy TEW-692GR stylistycznie nie odbiega od swoich braci, a obudowę można było już wcześniej widzieć u innych, w tym i testowanym kiedyś u nas jego poprzedniku. Jest ładnie i stylowo. Czarne jak pianino wykończenie doskonale wygląda w każdym miejscu, nawet w salonie.

Nie jest to jakiś tani plastik, jest solidny i wytrzymały. Całości piękna dodają zielone diody sygnalizujące o pracy urządzenia i delikatne napisy. Router może stać lub leżeć. W pierwszym przypadku dołączono standardową podstawkę, która sprawuje się znakomicie.

Jedyna wada dla mnie to trzy antenki "sterczące" na szczycie urządzenia, no ale ich nie możemy się tutaj pozbyć. Nie można też ich odkręcić. Pytanie czy to wada? Zależy, niby można by było wymienić anteny na zewnętrzne np panelowe ale wyobraźmy sobie trzy anteny na kablu odchodzące od tego urządzenia. Wyglądałoby to co najmniej śmiesznie.

Jest jeszcze jedna drobna wada, a dotyczy ona możliwości montażu na ścianie. Niestety brakuje tutaj uchwytów montażowych.

Z tyłu czeka na nas pięć gniazd Ethernet typu gigabitowego, w tym jedno WAN, włącznik zasilania oraz złącze zasilacza. Aż szkoda, że nie ma tutaj DSL, aby można go było stosować z Neostradą.

4. Instalacja i użytkowanie


Do opcji jakie oferuje router TRENDneta chyba nigdy się nie przyczepię. Tutaj jest po prostu idealnie. Na laika czeka płyta CD, która pomoże przeprowadzić go przez etap instalacji, a profesjonalista znajdzie wszystko w panelu administracyjnym. Sam panel jest już mi znany i nie zmienia się co ułatwia na dłuższą metę nawigację po nim.

Co ważne, nie ma tutaj konieczności korzystania z Internet Explorera. Możemy go konfigurować spod Firefoxa czy Chrome. Strona zawsze wyświetli się prawidłowo.



Dla początkujących użytkowników jak zwykle najważniejszy jest kreator konfiguracji. Tutaj producent dostarcza nam dwóch trybów. Pierwszy dotyczy konfiguracji połączenia Internetowego, zaś drugi WiFi.



Na uwagę zasługuje tutaj pomoc w konfiguracji. TRENDnet ma to do siebie, że zawsze udziela nam pomocy w konfiguracji, a to czego tutaj nie ma to znajdziemy zawsze w helpie.



Konfiguracja połączenia Internetowego raczej nie należy do ciężkich. Stosowne ustawienia przekaże nam dostawca, tutaj tylko trzeba je odpowiednio po wybierać.



Na tym etapie możemy już nawet klonować adres MAC karty sieciowej. Oczywiście opcja ta jest opcjonalna.



Jak widać etap ten to kilka kroków, które najczęściej powinny wystarczyć.



Niemniej banalna jest konfiguracja WiFi zwłaszcza, że router pewne ustawienia trzyma już zaszyte w sobie. Jako, że mamy tutaj możliwość pracy w pasmach 2.4 oraz 5GHz stąd też musimy podać odrębne nazwy dla każdego z nich.



Potem zaczyna się równoległa konfiguracja dla każdej z sieci z osobna. Tutaj mamy oczywiście kreatora, stąd też kilka opcji ma uproszczoną formę jak choćby ta dotycząca bezpieczeństwa.



Nawet hasła musimy podawać równolegle.



Na koniec jak zwykle podsumowanie i zapisanie ustawień. Tutaj mamy pewną denerwującą rzecz. Jest nią długi czas zapisywania, można się lekko wynudzić.



Gdy już zakończy się etap konfiguratora zawsze możemy przejść do edycji ustawień, a te jak zwykle są niezwykle bogate. Najpierw przyjrzyjmy się konfiguracji "po kablu". I tak mamy tutaj pełny dostęp do ustawień dla portów LAN/WAN ale także dla protokołu IPv6 czy harmonogramowania QoS.

Możemy wybierać pomiędzy ustawieniami DHCP dla portu WAN, włączać lub wyłączać klonowanie adresów MAC, zarządzać DHCP dla portów LAN, a nawet przypisywać konkretny adres IP dla konkretnego komputera.







Dobrze prezentuje się także QoS dając nam możliwość zarządzania pasmem oraz usługami nadając im odpowiednie priorytety. Szkoda tylko, że nie możemy mocniej w niego zaingerować.



Jeśli chodzi o konfigurację sieci 2.4 oraz 5GHz są identyczne. Jeśli na którejś nam nie zależy zawsze możemy ją wyłączyć. Warte odnotowania jest istnienie opcji Multiple SSID dla każdej z anten.



Mamy też oczywiście możliwość zmiany zabezpieczeń, w tym kontroli MAC adresów czy zmian dotyczących opcji WPS.



Opcje zaawansowane to jak zwykle spore możliwości dostrajania pod siebie routingu tego routera, w tym także statycznego przekierowania, zmiany w tablicy routingu czy kontroli dostępu, w tym filtrowaniu adresów URL i blokowania zakresu adresów IP czy zarządzaniu portami.





Bardzo ciekawą opcją jest także szybkie wyłączanie niektórych rodzajów połączeń, w tym blokowaniu poczty, FTP czy mediów strumieniowych.

5. Trochę o wydajności


Prezentowany router działa bardzo stabilnie i nie zauważyłem żadnych problemów w jego pracy. A co z wydajnością? Niestety tutaj pomiędzy tym co deklarowane a tym co faktycznie można osiągnąć jest spora przepaść. W zasadzie powiedziałbym, że możemy wierzyć tym 450 megabitom ale do 900 Mbps sporo brakuje.

W teście router był zestawiony z kartą TRENDNet TEW-684UB 450Mbps Dual Band Wireless N USB Adapter, której test już przeprowadzaliśmy.

Pomiary wykonywane były w odległości 2 metrów pomiędzy dwoma urządzeniami zarówno w połączeniu w paśmie 2.4 GHz jak i 5 GHz. W obydwu przypadkach połączenie było zestawiane na tym samym poziomie 216 Mbps.





Jak więc widać dopiero sumując je otrzymamy poziom dochodzący do 450 Mbps. Ale to tylko połączenie. Transfer jest lekko słabszy i dochodził do 210 Mbps co w sumie i tak nie jest wynikiem złym.

6. Podsumowanie


Według mnie TRENDnet TEW-692GR to bardzo przyzwoite urządzenie wyróżniające się od innych wyglądem i możliwościami konfiguracyjnymi. Plusem jest też możliwość pracy w dwóch pasmach i stabilność działania. Powoli też osiągamy coraz większe prędkości lecz ciągle nie można dojść do tego czym reklamują się na pudełkach producenci. Niestety, na chwilę obecną TEW-692GR jest dość drogi a jego cena na Amazonie wynosi aż ponad 100 dolarów

Plusy:


+ wygląd
+ możliwości konfiguracji
+ przyzwoite transfery

Minusy:


- cena
- brak systemu montażowego na ścianie
 Reklama

 Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:



AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/recenzja.php?recenzje_id=112

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook