Ofcom, organ państwowy kontrolujący i nadzorujący rynek mediów i telekomunikacji w Wielkiej Brytanii, w okresie od listopada 2008 do kwietnia tego roku, w ponad 1600 domów, które posiadają szerokopasmowe połączenie z Internetem przeprowadził testy szybkości łącza. Podstawą badań w każdym indywidualnym przypadku była oferta przedstawiana przez dostawcę Internetu. Testy miały wykazać, jak przedstawia się stosunek oferty do rzeczywistej prędkości Download. Wyniki badań nie były zadowalające. Ponad 1/4 (26%) klientów żaliła się, że nie otrzymała takiej usługi, jaka oferowana była przez operatora i jaka widnieje w umowie.
Badania wykazały:
● Średnia szybkość łączy szerokopasmowych w Wielkiej Brytanii w kwietniu 2009 została wyliczona na 4,1 Mb/sekundę.
● Rzeczywista prędkość łączy była różnorodna. Mniej niż jeden na dziesięciu z badanych klientów, którym dostawca rzekomo przydzielał 8Mb/sekundę Downloadu, w rzeczywistości średnio otrzymywali 6Mb/sekundę, przy czym jedna piąta badanych zaledwie 2Mb/sekundę.
● Osoby mieszkające na obszarach miejskich posiadają znacznie większą prędkość łącza, niż to jest na obszarach wiejskich. Średnia prędkość w terenie miejskim wynosiła 4.6Mb/sekundę, przy czym mieszkańcy wsi dysponowali średnią prędkością 3,3Mb/sekundę.
● W godzinach od 20:00 do 22:00 następował 20% spadek prędkości łączy, w porównaniu z całą statystyką z okresu 24-godzinnego.
Rzeczywista prędkość łączy, w porównaniu z umowną prędkością od poszczególnych brytyjskich dostawców ISP:
● AOL (do 8Mb/s) - w praktyce
3.3 do 3.9Mb/s
● BT (do 8Mb/s) - w praktyce
3.8 do 4.2Mb/s
● O2 (do 8Mb/s) - w praktyce
4.1 to 5.1Mb/s
● Orange (do 8Mb/s) - w praktyce
3.8 do 4.5Mb/s
● Plusnet (do 8Mbs) - w praktyce
3.8 do 4.9Mb/s
● Sky (do 8Mb/s) - w praktyce
4.0 do 4.7Mb/s
● Talk Talk (do 8Mb/s) - w praktyce
3.8 do 4.6Mb/s
● Tiscali (do 8Mb/s) - w praktyce
3.2 do 3.7Mb/s
● Virgin Media (do 10Mb/s) - w praktyce
8.1 do 8.7Mb/s
Podsumowując, klienci, których łącze oparte jest na generacji ADSL2 +, otrzymywali bardziej efektywną prędkość Download, niż po było w przypadku pozostałych badanych osób z łączem pierwszej generacji ADSL1. Badania jednak wykazują, że w przypadku generacji ADSL1 możliwe jest osiągnięcie prędkości, jakie oferuje ADSL2+.
Źródło:
http://ofcom.org.uk/