Logowanie
 Test Transcend 16GB JetFlash 700 (USB 3.0)
Witam, dzisiaj chciałbym przedstawić recenzję przenośnej pamięci firmy Transcend z USB 3.0, modelu 16GB JetFlash 700 (USB 3.0).

Z wyglądu niepozorny, za swoją czarną, plastikową obudową ma w sobie kryć wydajność transmisji danych połączoną z USB 3.0.

1. Specyfikacja


Pendrive JetFlash 700 (USB 3.0) dostępny jest w dwóch pojemnościach: 8 oraz 16 GB. Można też znaleźć pojemniejszą wersję z 32GB pojemności.

Same wymiary są tutaj standardowe i wynoszą 69.5x19.8x8.8 mm przy wadze lekko ponad 10 gramów. Spełnia oczywiście najważniejsze standardy bezpieczeństwa, w tym CE, FCC oraz BSMI.

Do łączenia się z komputerem wykorzystuje interfejs USB 3.0 kompatybilny wstecz z wolniejszym USB 2.0. Czy wykorzystuje tą zaletę, o tym później.

2. Użytkowanie i wrażenia


Z wyglądu pendrive ten mnie nie zaskoczył. Jest typowy. Firma Transcend często oferuje bardzo ciekawe, zwłaszcza wizualnie rozwiązania. Ich pendrivy często są zamknięte w miłych dla oka, stylowych i bezpiecznych metalowych obudowach. To sprawia, że urządzenia te są chętnie kupowane przez tych co szukają ładnego rozwiązania, zwłaszcza w klasie biznes.

Tutaj mamy typową obudowę plastikową, która w zasadzie nie rzuca się w oczy. Jest całkowicie czarna i połyskująca. Niestety ma to dwie wady. Pierwsza to odciski palców, a druga to łatwość zarysowań. Sam plastik jest w miarę dobrej jakości, ale trzeba uważać, aby go nie uszkodzić, zwłaszcza zatyczkę.

7 centymetrów długości sprawia z kolei, że nie jest on mały. Rozmiar wprawdzie tradycyjny ale może warto było go wcisnąć w coś mniejszego, no i metalowego?

3. Wydajność Transcend 16GB JetFlash 700 (USB 3.0)



Co do wydajności, producent zapewnia nas w swojej specyfikacji, że testowany model jest w stanie osiągać do 70 MB/s dla zapisu i około 20 MB/s. Jak widać zapis leży jeszcze spokojnie w granicach tego co oferują nam pendrivy z USB 2.0. Inaczej jest z odczytem, tutaj poziom 70 MB/s przynajmniej dwukrotnie przewyższa to co oferuje nam konkurencja dla USB 2.0.

Trochę może zaskakiwać taktyka firmy co do doboru prędkości. Okazuje się, że transfery są zależne od pojemności. Mniejszy pendrive 8GB zwalnia dla odczytu do 53 MB/s. Nie wiemy czy to taktyka, że mniejszy rozmiar mniej potrzebuje czy też kontroler w tej pamięci na mniej pozwala. Niemniej nam się trafiła szybsza wersja i jej się przyjrzę.

Do testów została wykorzystana płyta główna Gigabyte Z68AP-D3 z procesorem Core i7 oferująca na swym pokładzie stosowny kontroler USB 3.0, jak i starszy USB 2.0.




W teście odczytu pierwsze co się rzuca w oczy to niezwykły spokój na wykresie. Pendrive ten działa niezwykle stabilnie nie wykazując najmniejszych wahań w odczycie. Poziom odczytu 70MB/s niestety nie osiągnęliśmy. Maksymalnie co się udało to 67.1 MB/s, zaś średnio było to 67.0 MB/s

Nie tylko HDTune pokazuje tutaj spokój. Test w SiSoft Sandra potwierdza stabilność pracy.



Co do czasów dostępu, plasują się one na stabilnym 0.48 milisekundy.



Słówko przy okazji co do pojemności. Nie mamy tutaj pełnych 16 GB, lecz w okolicach 15.8GB. Oczywiście jest to w granicach błędu i całkowicie normalne.



Jeśli chodzi o możliwości w porównaniu do podpinania urządzenia do portu USB 2.0, to jak widać na powyższym obrazu, pendrive zwalnia wtedy do przepisowej granicy 30MB/s uzyskując średnio 33.2 MB/s.

Na koniec zajmijmy się jeszcze kontrolą zapisu.



Tutaj widzimy dość wiele zróżnicowań. Powyższy test wykonany był na porcie USB 2.0. Można zauważyć, że w ostatnim momencie uzyskano deklarowane 20 MB/s.

Sprawdźmy jeszcze co się dzieje na USB 3.0.



Tu jest trochę lepiej, bo stabilniej. Niemniej deklarowana prędkość została uzyskana. Szkoda, że taka mała, chciałoby się więcej.

4. Podsumowanie


Test w sumie krótki, ale co tutaj pisać. Na zakończenie trzeba stwierdzić czy Transcend 16GB JetFlash 700 (USB 3.0) jest warty kupna czy też nie. Obecnie ten model kosztuje od 70zł w górę. I tu chyba wszystko jasne, jak na tą cenę wydajność jest bardzo dobra. Na metalowe obudowy też nie ma co za bardzo liczyć, a więc możemy śmiało polecić.

Plusy:


+ niska cena
+ USB 3.0
+ stabilny odczyt

Minusy:


- plastik

Dziękujemy za wypożyczenie sprzętu do testów panu Jackowi Dembickiemu z firmy Sarota PR


Wszelkie prawa zastrzeżone
 Reklama

 Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:



AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/recenzja.php?recenzje_id=65

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook