Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda są w stanie zamienić tkaninę, czy zwykły papier w lekką baterię poprzez splecenie powłoki farby wraz z mikroskopijnymi rurkami węglowymi. Rurki znane jako pojedyncze węglowe nanorurki, które umieszczone na tkaninie takiej jak bawełna tworzą wysoko wydajnościowy akumulator zachowując przy tym elastyczność tkaniny, tak jak zwykła bawełna.
Dr Yi Cui z Wydziału Inżynierii Materiałowej na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii, twierdzi, że takie materiały mogą być wykorzystane do stworzenia przenośnych akumulatorów, które będą zasilać przenośne urządzenia takie jak odtwarzacz muzyki, czy telefon komórkowy.
Papier powleczony specjalną farbą może również posłużyć do nowych form projektorów oraz do stworzenia bardzo lekkich, a zarazem bardzo wydajnych akumulatorów.
Dr Cui, który przedstawił swoje wyniki badań na dorocznym spotkaniu American Association for Advancement of Science powiedział: "przechowywanie energii, to dobrze znana dziedzina, dopiero niedawno zaczęliśmy myśleć jak stworzyć inne akumulatory niż dotychczas".
Już w początkowej fazie rozwoju, dr Cui uważa, że ubranie pokryte farbą może być wykorzystane przez żołnierzy w celu zapewnienia ładowania poręcznych gadżetów podczas walki, jak również daje miłośnikom gadżetów sposób na naładowanie ich urządzeń.
W odróżnieniu od zwykłych baterii, które używają chemikaliów do magazynowania energii, nanorurki wykorzystują zjawisko elektrostatyczne, co jest bardziej efektywne, od chemicznego magazynowania energii. Dr Cui wierzy, że kawałek tkaniny o wadze podobnej do zwykłej koszulki może pomieścić do trzech razy więcej energii niż zwykła bateria telefonu komórkowego, ale ma nadzieje, że w przyszłości pojemność może jeszcze wzrosnąć.
Źródło:
telegraph