W najnowszej recenzji chciałbym Wam przedstawić zewnętrzny dysk twardy od firmy Transcend o dużej pojemności w postaci modelu Transcend StoreJet 35T3 USB 3.0 External Hard Drive 2 TB.
Zamknięty w czarnej, plastikowej obudowie 3.5 cala daje nam możliwość cieszenia się wydajnością interfejsu USB 3.0 z kilkoma ciekawymi funkcjami, jak szybki backup oraz szyfrowanie danych.
1. Specyfikacja
Wymiary: 152.4 x 44.8 x 172.4 mm
Waga: 1040 g
Wewnętrznie: dysk 3.5 cala
Zasilanie: zewnętrzne 12V/2A
Łączność: USB 3.0
Diody LED: włączenie oraz transfer
Certyfikaty: CE, FCC, BSM
Gwarancja: 3 lata
W opakowaniu znajdujemy:
- dysk Transcend StoreJet 35T3 USB 3.0 External HDD 2 TB
- kabel USB 3.0
- zasilacz
- skrócona instrukcja obsługi
- gwarancja
2. Pierwsze wrażenie
Transcend StoreJet 35T3 USB 3.0 External HDD 2 TB oferuje swoim nabywcom cztery podstawowe elementy, którymi są szybki interfejs USB 3.0, własne zasilanie. szybkie tworzenie backupu oraz mocne szyfrowanie z wykorzystaniem 256 bitowego AESa.
Wbudowany interfejs USB 3.0 docenią wszyscy lubiący często kopiować pliki na swój dysk i z niego. Niestety starszy USB 2.0 skutecznie potrafił doprowadzić do szaleństwa w oczekiwaniu przez zakończeniem transferu większych partii materiałów. Teoretycznie pozwał na 480 Mbps transferu jednak faktycznie było o połowę mniej i 30 MB/s nie było nigdy zadowalające. Nadszedł USB 3.0, który z transferem 5 Gbps w teorii nie powinien nas dzisiaj zbyt mocno ograniczać. Tutaj naszym ograniczeniem będzie tylko dysk jaki znajdzie się w środku i to jeszcze przez długi czas.
Drugim wspomnianym elementem jest funkcja One Touch auto-backup. Jest to funkcja pozwalając na szybką i automatyczną kopię zapasową z synchronizacją wszystkich plików i folderów z naszym komputerem. Wykorzystywana jest tutaj Transcendowska aplikacja StoreJet Elite. Dostarcza ona także narzędzi do zarządzania elementami na dysku, w tym do szyfrowania danych z pakowaniem włącznie.
Sam StoreJet został zamknięty w dość ciężkiej obudowie z czarnego, matowego plastiku. Sam materiał wydaje się dość sztywny więc nie powinien szybko się niszczyć. Obudowa jest wentylowana pasywnie poprzez otwory na górze i spodzie urządzenia i raczej powinno to wystarczyć.
Mi osobiście stylem przypomina mi on XBoxa. Na przodzie znajdujemy jedynie przycisk do tworzenia szybkiego backupu, który otoczony jest wokół okrągłą otoczką będącą diodą o kolorze niebieskim sygnalizującą pracę dysku. Po obydwu bokach umieszczono tłoczone logo producenta zaś z tyłu dodatkową wentylację i ukryte pod plastikową zatyczką złącza zasilania i USB 3.0. Wszystko stoi na czterech gumowych nóżkach.
3. Wydajność
Najpierw powiedzmy co faktycznie siedzi w środku prezentowanego modelu firmy Transcend. Wewnątrz znajduje się 2 terabajtowa jednostka Seagate ST2000DL003-9VT166 przystosowana do interfejsu SATA 600 i kręcąca się z prędkością 5900 RPM. Faktyczna pojemność tego dysku wynosi 1863GB).
Jest to dysk z serii Baraccuda Green cechujący się zużyciem energii na poziomie 5.8W w trybie pracy. Posiada on 64 MB pamięci cache i cechuje się wagą 635 gram, a zatem stanowi on połowę masy całego dysku zewnętrznego. Jako samodzielny dysk może on osiągnąć do 144 MB/s.
Co do kultury dysku to trzeba powiedzieć, że jest on nad wyraz cichym modelem. Obniżona do 5900 RPM (lub podwyższona z 5400) prędkość sprawia, że dysk jest praktycznie niesłyszalny, a przy tym bardzo wydajny.
Czas jednak na testy dysku jako całości, a zatem w roli napędu zewnętrznego.
Zacznijmy od HD Tune. Tutaj widzimy, że w trybie sekwencyjnym dysk jest w stanie praktycznie równo pracować czytając dane na poziomie do 103 MB/s. Dopiero przy około 1.5 terabajcie zaczyna on zwalniać do minimalnych 61.9 MB/s. Potwierdzają to kolejne trzy zrzuty.
Wysokie transfery w dostępie sekwencyjnym potwierdza także CrystalDiskMark, gdzie czytanie odbywało się na poziomie 110.1 zaś pisanie 113.2 MB/s.
Na koniec jeszcze czas na SiSoft Sandra w celu pokazania jak sobie dysk poradzi z różnymi rodzajami plików.
Tu jak zwykle niestety im mniejszy plik tym gorzej sobie dysk będzie radził, więc przy kopiowaniu wielu małych plików trzeba się uzbrajać w cierpliwość.
Na szczęście już przy plikach 64 kB jest całkiem ciekawie, a przy 1 MB/s zbliżamy się do granicy 100 MB/s dla odczytu.
Zapis jak zwykle najlepiej wygląda przy dużych plikach.
4. Podsumowanie
Transcend StoreJet 35T3 wykorzystuje bardzo dobry konstrukcyjnie dysk Seagate, który oferuje wydajność i bardzo wysoką kulturę pracy. Niestety w naszym teście dysk nie jest w stanie pokazać tego co potrafi. Jak widać zastosowany kontroler ograniczył jego wydajność i to o około 30 MB/s co już jest sporą liczbą.
Ogólnie czegoś mi w nim brakuje, a chodzi mi o wygląd, jednak lubię obudowy zrobione z twardszego plastiku błyszczącego. Ta jest po prostu "plastikowa". Co może niektórym przeszkadzać w pracy to z pewnością dioda na froncie, która w ciemnościach zaczyna razić po oczach.
Co jest plusem tego modelu to z pewnością cisza oraz dołączone oprogramowanie z możliwością użycia szyfrowania, a także szybkiej synchronizacji/backupu.
Plusy:
+ duża pojemność
+ oprogramowanie
+ USB 3.0
Minusy:
- zbyt plastikowe
- zaniżona wydajność dysku wewnętrznego
Dziękujemy za wypożyczenie sprzętu do testów panu Jackowi Dembickiemu z firmy Sarota PR oraz firmie Transcend.
Wszelkie prawa zastrzeżone |