W 2012 roku możemy się spodziewać jeszcze bardziej natarczywych i wyszukanych działań przestępców w cyberprzestrzeni. Wiąże się to z odchodzeniem od tradycyjnych komputerów na rzecz mobilnych urządzeń oraz przechowywania swoich danych w chmurze. Badacze i analitycy z firmy Trend Micro uważają, że najważniejszym zadaniem administratorów IT w przyszłym roku będzie zabezpieczenie tych danych, a nie samych systemów.
W raporcie Trend Micro pod tytułem "12 prognoz dotyczących zagrożeń w roku 2012" czytamy, że największym wyzwaniem stojącym przed właścicielami centrów danych będzie zabezpieczenie systemów fizycznych, wirtualnych i w chmurze. Wystąpienie ataków na maszyny wirtualne oraz usługi w chmurze są wciąż jedynie możliwym scenariuszem. Jednakże cyberprzestępcy mogą zaatakować konwencjonalnie poprzez nowe środowiska.
Firmy na całym świecie będą musiały zmierzyć się z zagrożeniem włamań i kradzieży danych. Epoka BYOD (Bring-Your-Own-Device) przynieś swoje własne urządzenie nastała już na dobre w wielu firmach. Przedsiębiorstwa na całym świecie będą musiały sobie poradzić z wykorzystywaniem prywatnych urządzeń jak telefony, tablety czy komputery do celów zawodowych. Wzrost liczby przechowywanych danych na prywatnych urządzeniach powoduje wzrost prawdopodobieństwa utraty danych poprzez niewłaściwe zabezpieczenie urządzeń osobistych.
Legalne mobilne aplikacje mogą okazać się podatne na ataki cyberprzestępców. Coraz więcej ataków odnotowuje się na platformy mobilne poprzez złośliwe aplikacje. Trend Micro spodziewa się, że cyberprzestępcy będą chcieli wykorzystać legalne aplikacje poprzez wynajdywanie w nich luk zabezpieczeń do kradzieży danych.
Liczne grupy hakerskie będą stanowić większe zagrożenie dla firm. Organizacje cyberprzestępców jak Anonymous czy LulzSec stały się sławne po atakach w 2011 roku na organizacje oraz osoby prywatne. W roku 2012 ich działania staną się bardziej zdeterminowane, osoby należące do tych organizacji będą stawać się bardziej ostrożni przed wykryciem przez pracowników IT oraz policję.
Młode pokolenie w internecie ma inne podejście do ochrony swojej prywatności i udostępniania informacji. Chętnie dzielą się informacjami osobistymi w sieci osobom spoza grona ich przyjaciół. Osoby dbające o swoją prywatność mogą stać się mniejszością co stanowi wymarzoną perspektywę dla cyberprzestępców.
Cały raport badaczy i analityków z Trend Micro dostępny na stronie Link.
Źródło: informacja prasowa |