Witam.
Dziś napiszę wam kilka rad związanych z nieczystym dźwiękiem na Windows 7, porady również mogą działać na innych systemach lecz ja bardziej skupię się właśnie na tym systemie.
1. Wstęp
2. Od strony sprzętu
3. Od strony oprogramowania
1. Wstęp
Jeśli tu trafiłeś, widocznie masz jakieś problemy z dźwiękiem, i nie wiesz co jest spowodowane taką, a nie inną jakością, trzeszczenie głośników, dziwne pykanie itp, napiszę kilka porad, które mogą się przyczynić do wyeliminowania problemu.
2. Od strony sprzętu
a) Prąd
Pierwszą rzeczą którą powinieneś zrobić, to sprawdzić, czy Komputer jest uziemiony.
Prościej mówiąc, musi być taki bolec:
I do niego podpinamy kabel od kompa, prawie każda listwa ma to ;)
b) Głośniki
Drugą czynnością jaką powinniśmy zrobić, to sprawdzić, to to, czy z naszymi głośnikami/słuchawkami jest wszystko ok, jak to zrobić? Wystarczy podłączyć pod jakieś inne urządzenie, takie jak radio czy telewizor bądź u kolegi :)
c) Wejścia
Sprawdzamy, czy wszystko jest ok z wejściami na słuchawki, warto je lekko przedmuchać, być może coś się dostało i dobrze nie styka bolec od słuchawek/głośników.
d) Inne wejścia
Jeśli nadal problem nie ustąpi, a z naszymi słuchawkami jest wszystko ok, warto sprawdzić inne wejścia, jak to zrobić?
Po podłączeniu słuchawek pokaże nam się takie okienko
W tym przypadku jest to domyślne wejście na słuchawki, wybieramy Wejście na głośnik przedni bądź Słuchawki
Sprawdzamy inne wejścia.
Wkładamy nasze słuchawki do innego gniazda, przy wyborze jakie urządzenie zostało podłączone, wybieramy jak wyżej czyli Wejście na głośnik przedni bądź Słuchawki.
(Jest to oprogramowanie dla Realtek na Windows 7, na XP wygląda ono inaczej, ale działanie jest takie samo). Sprawdzamy też, w przypadku 2+ głośników, czy mamy problem z jednym czy wszystkimi, jeśli jednym to sprawa jest jasna.
e) Inne urządzenia
Sprawdzamy, czy trzeszczenia nie występują w trakcie pracy innych urządzeń, takich jak telewizor, otwieranie lodówki itp
3. Od strony oprogramowania
a) BIOS
Być może przyczyną jest stara wersja biosu, zaktualizujemy go. Możliwa jest też opcja taka, że przez podkręcanie dzieje się coś z dźwiękiem - miałem tak na starym PC, że gdy podkręciłem nie było w ogóle dźwięku
b) Sterowniki
Winą mogą być stare sterowniki, na stronie producenta często pojawiają się nowe wersje sterowników, Znajdziemy je na stronie Realtek bądź producenta płyty głównej.
c) Programy "tuningujące"
Takie jak Easy Tuner czy AMD Overdrive, wyłączmy je, być może to one są przyczyną zniekształceń dźwięku, również mogą być to inne programy do zmiany dźwięku.
d) Menadżer dźwięku
Jeśli mamy zainstalowane jakieś programy, takie jak Menadżer dźwięku (np Menadżer Realtek HD Audio).
Jakie zabiegi wykonujemy?
Na początek trzeba się pobawić paroma opcjami.
Najlepiej "zresetować" tam gdzie się da, tam gdzie nie, ustawiamy na wartości domyślne, warto też ustawić na 24 bity jakość studyjna (w przypadku ostatniego zrzutu).
e) Sterowniki starsze
Pobieramy sterowniki R2.17 (Dla Vista i Windows 7)
f) Winamp i inne odtwarzacze
Nie dodawajmy DB (decybeli) wzmacniaczu w Winampie i innych programach, przez to właśnie mogą występować zniekształcenia.
To by było na tyle, te wszystkie zabiegi powinny pomóc, jeśli macie jakieś inne propozycje proszę pisać na pw.
Przypominam że Menadżer HD jest na system Windows 7, w XP jest inny, ale opcje są podobne.
Autor poradnika:
Mariusz X.
mam przypadłość, o której nie ma w Twoim poradniku. Otóż w moim W7 wszystko działa dobrze z głośnikami, dopóki nie podłączę płytki DVD. Wtedy zaczyna się straszliwy terkot. Nie było tego z systemem XP.
--
Pozdrawiam,
Jerzy