Autor: Mariusz Kołacz (rokko)
Strona autora: techformator.pl
Kontakt: m.kolacz(at)hotfix.pl
W poradniku opisano, w jaki sposób stworzyć obraz całego pendrive, karty pamięci lub innego urządzenia magazynującego z wykorzystaniem programu USB Image Tool.
Jednym z ciekawszych narzędzi jest znany darmowy program do odzyskiwania danych z uszkodzonych dysków/partycji - TestDisk. Procedurę tworzenia obrazu przy pomocy tego programu opisywałem niegdyś w artykule dotyczącym naprawy pendrive.
Dziś chciałbym przedstawić Wam inne darmowe narzędzie, które potrafi wykonać kompletny obraz pendrive lub innego urządzenia magazynującego podłączonego do komputera za pośrednictwem złącza USB. Program nosi nazwę USB Image Tool, nie wymaga on instalacji, jest łatwy w obsłudze, pomimo prostoty jest funkcjonalnym i przydatnym narzędziem.
Tworzenie obrazu pendrive, dysku USB w programie USB Image Tool
Pobieramy aplikację USB Image Tool, rozpakowujemy archiwum, przy pomocy dowolnego kompresora plików i uruchamiamy program poprzez dwukrotne kliknięcie lewym przyciskiem myszy na pliku wykonywalnym USB Image Tool.exe
Podłączamy do portu USB pendrive lub inne urządzenie magazynujące i wskazujemy opcję Rescan. Urządzenie zostanie wykryte, po zaznaczeniu ikony dysku na zakładce Device pojawią się szczegółowe informacje na temat urządzenia i partycji.
Aby stworzyć obraz, wybieramy opcję Backup i wskazujemy miejsce zapisu pliku obrazu. Równocześnie wybieramy format zapisu. Mamy do dyspozycji formaty IMG, IMA, IMZ oraz IMG.GZ. Rozmiar pliku zapisanego jako IMG lub IMA będzie równy maksymalnej pojemności urządzenia, którego poddajemy operacji backupu (kopia jest tworzona w stosunku 1:1). Pozostałe dwa formaty wybieramy wtedy, gdy chcemy oszczędzić miejsce na dysku (plik obrazu będzie skompresowany).
Po wybraniu lokalizacji i formatu pliku akceptujemy wybór. Rozpocznie się proces tworzenia kopii zapasowej, którego postępy można śledzić na pasku znajdującym się w lewej dolnej części okna programu. Aplikacja nie informuje użytkownika o pomyślnym zakończeniu operacji. Dopóki pasek postępu ponownie nie przyjmie formy nieaktywnej, nie należy podejmować żadnych czynności.
Tak stworzony obraz można wykorzystać na potrzeby procesu odzyskiwania danych lub w celu zabezpieczenia się przed ewentualną utratą nośnika i/lub danych. Stworzony obraz można łatwo zamontować w systemie i korzystać z niego tak jakbyśmy mieli rzeczywisty nośnik podłączony do komputera. Więcej informacji na temat montowania obrazów dysków można uzyskać na naszym forum komputerowym.
Przywracanie obrazu odbywa się poprzez wybranie opcji Restore. Wskazujemy obraz dysku, który chcemy przywrócić. W przypadku podłączenia do komputera większej ilości urządzeń USB, należy pamiętać, aby przed operacją przywracania wskazać właściwe urządzenie magazynujące.
Copyright © rokko
Wszystkie prawa zastrzeżone. Poradnik powstał na potrzeby serwisu www.hotfix.pl
Zabronione jest kopiowanie całości lub fragmentów niniejszego poradnika.