Publikacje internetowe stanowią bogatą bazę danych na temat funkcjonowania ludzkiego genomu: genów, transkrypcji RNA i wielu innych.
Projekt ENCODE (ENcyclopedia od DNA Elements) jest to pierwsza kompleksowa próba interpretacji ludzkiego genomu w całości, zawierając przy tym wytyczne w kwestii wykorzystania tak ogromnej ilości danych. Jest ona przy tym dostępna w całości online i przede wszystkim za darmo dla wszystkich chętnych.
Jeden z głównych twórców projektu, Ross Hardison z University of Pennsylvania (USA) poinformował, że projekt powstał na bazie innego, 13 letniego programu Human Genome, którego celem było zidentyfikowanie wszystkich genomów ludzkiego DNA. A jest ich ogromna ilości, od 20 do 25 milionów.
Zadanie wydaje się monumentalne, w ludzkim genomie istnieje około 3 miliardów par zasad, a trzeba je z katalogować i zinterpretować. "Nie szukamy tylko genów, które dostarczają informacji do komórek i białek. Chcemy też wiedzieć, co decyduje o produkcji białek w niektórych komórkach w danym czasie. Szukamy elementów DNA, które regulują ekspresję genów - jednego z głównych zadań kodowania. Rozszyfrowanie ludzkiego genomu bez interpretacji to tylko opis szyfru bez klucza, to tylko taki ogromny stos listów".
Wiadomo jest, że zmiany w DNA są powiązane z różnymi rodzajami raka, ale mechanizmy nadal pozostają często tajemnicą, trzeba je odkryć. To może być kluczem do leczenia tych schorzeń.
Projekt encodeproject.org jest całkowicie darmowy i każdy może z niego skorzystać. Można wyszukiwać i wyświetlać ścieżki, pobierać pliki z danymi, dokonywać wizualizacji i wielu innych.
Obecnie naukowcy prowadzą nadal eksperymenty w celu dostarczenia kompletnego genomu człowieka stosując najczęściej porównania międzygatunkowe, np porównując ludzki genom z genomem szympansa. |