Komisja Europejska przyjęła wytyczne mówiące o finansowaniu przez kraje Unii sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu. W wytycznych tych znalazły się także sugestie na temat rozbudowy szybkich sieci NGN (Next Generation Networks).
Komisji Europejskiej zależy na inwestowaniu w tereny, którymi nie jest zainteresowany sektor prywatny. W tym momencie, jeżeli dojdzie do finansowania publicznego, każdy będzie posiadał otwarty dostęp do tych łącz. "Nawet jeśli wiele inwestycji będzie realizowanych przez firmy prywatne, środki publiczne również odgrywają istotną rolę w rozpowszechnianiu sieci szerokopasmowych", oświadczyła komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes (to ta sama pani, która zajmuje się sprawami naszych stoczni). Dodała ona: "Wprowadzając te wytyczne dajemy krajom członkowskim i ich władzom obszerny i przejrzysty instrument, dzięki któremu mogą mieć pewność, że ich działania na rzecz promocji sieci szerokopasmowych pozostają w zgodzie z przepisami pomocniczymi UE".
Sam projekt został złożony w maju 2009 roku i po konsultacjach wytyczne zostały
przedstawione.
Po pierwsze, dostęp szerokopasmowy ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarki. Po drugie, Komisja przyjęła plan naprawy gospodarczej. Dostęp szerokopasmowy ma tutaj strategiczne znaczenie. Po trzecie, w ramach planu naprawy gospodarczej oraz w celu zapewnienia wszystkim obywatelom szerokopasmowego dostępu do Internetu na całym obszarze UE do 2010 r., Komisja postanowiła zasilić Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) kwotą 1,02 mld EUR. Całość kwoty zostanie przeznaczona na wprowadzenie odpowiedniej infrastruktury sieci. Po czwarte, pomoc państwa może być narzędziem osiągania celów leżących we wspólnym interesie. I po piąte, jednocześnie należy zapewnić, aby pomoc państwa nie wypierała inicjatywy rynkowej w sektorze dostępu szerokopasmowego.
Źródło:
heise-online