Tysiące rzadkich książek i rękopisów z biblioteki Uniwersytetu Cambridge, w tym Issaca Newtona, trafią w postaci cyfrowej do Internetu.
Będzie to możliwe dzięki 1.5 miliona funtów dotacji ofiarowanej dla biblioteki przez ex-biznesmane Leonarda Polonsky'ego. Co ciekawe ofiarodawca jest absolwentem konkurencyjnego Oxfordu. Środki mają trafić tylko i wyłącznie na tworzenie biblioteki cyfrowej. Skanowanie książek ma się odbywać etapami. Dwa pierwsze zbiory jakie trafią do sieci będą nosiły nazwy "Podstawy wiary" oraz "Podstawy nauki".
W bibliotece tej mają znaleźć się wyjątkowe dzieła. Między innymi pojawi się najstarsza na świecie kopia koranu Sura Al-Anfal (ósmy rozdział Koranu) pochodząca z XVIII wieku. Judaizm jest reprezentowana przez zespół Taylor - Schechter i zawiera 193.000 sztuk rękopisów. Podobna wartość tyczy się chrześcijaństwa. Pojawia się tutaj egzemplarz Biblii Gutenberga z 1455 roku (najwcześniejsza w Europie książka stworzona przy zastosowaniu ruchomych czcionek).
Uniwersytet ma nadzieję na dalsze finansowanie digitalizacji dzieł, w tym dla rękopisów Karola Darwina. Planuje się, że ten bezcenny księgozbiór będzie dostępny dla każdego na całym świecie.
Źródło: compulenta |