Według badań jakie przeprowadziła Panda Security wynika, że ponad połowa młodzieży w wieku od 15 do 18 lat korzysta z Internetu codziennie, co daje 18.5h online tygodniowo. 32% całego czasu wolnego przeznaczanych jest na naukę, a 68% na wypoczynek, z czego głównie polega on na graniu online, wideo i muzyce, czatowaniu itp.
Jak wynika z badań 63% rodziców wyrażało zaniepokojenie z bezpieczeństwa online swoich pociech, a w szczególności z zagrożeń płynących z kontaktu z obcymi i dostępu do niepożądanych treści. Ale co ciekawe żaden z rodziców nie wspomniał o ryzyku związanego z nielegalną działalnością dzieci w Internecie.
Natomiast z badań młodzieży wynika, że 67% używa stron do wysłania wiadomości błyskawicznych czy udostępnia dane osobowe w różnych sieciach społecznościowych. 20% młodzieży potwierdziła, że wysyła zdjęcia znajomych za pośrednictwem Internetu bez ich zgody.
Ujawniono także narastające niebezpieczeństwo. 17% młodzieży stwierdziła, że w sieci można znaleźć dobrą wiedzę techniczną i narzędzia dla hakerów. Natomiast 30% z nich stwierdziło, że używało ich przynajmniej raz. Zadano także pytanie: Dlaczego? 86% z nich odpowiedziała, że z ciekawości.
Luis Korrons, dyrektor techniczny PandaLabs stwierdził: "Poprzez zaawansowaną wiedzę techniczną, którą mogą otrzymać młodzi ludzie poprzez bezpłatne narzędzia oraz informacje dostępne w sieci, mogą oni uczestniczyć w działaniach, które są często niezgodne z prawem. Stoimy w obliczu sytuacji, w której młodzi ludzie ze specjalistycznymi trojanami mogą szpiegować swoich rodziców na przerwach w szkole lub nawet wykradać dane prywatne przyjaciół i towarzyszy aby uzyskać dostęp do sieci społecznościowych.
Musimy zachęcić młodych ludzi do korzystania z Internetu dla rozwoju osobistego, nauczyć ich korzystania z zasobów sieciowych w sposób odpowiedzialny i w dobrych intencjach. Jest to bardzo ważne, aby nauczyć ich tego, aby uniknąć zaangażowania w wątpliwe działania, do których dochodzi prawdopodobnie ze względu na anonimowość jaką daje sieć." Dodał on także: "Ci, którzy angażują się w hacking z powodu ciekawości, mogą odkryć następnie finansowe korzyści płynące z tej działalności i stać się rzeczywistymi przestępcami."
Źródło:
http://www.anti-malware.ru/