Dokładnie 20 lat temu w ośrodku CERN wydarzyło się coś co zmieniło świat. Tim Berners-Lee (na zdjęciu) wydał dokument "Information Management : a Proposal". Mike Sendall, jego ówczesny szef skomentował go słowami "Vague, but exciting" i nakazał sformułować pomysły dotyczącej cyfrowej biblioteki z tekstami naukowców rozproszonych po całym świecie. W następnym roku WWW narodziło się. Tyle dzisiaj mówi na ten temat CERN, lecz droga w cale nie była taka łatwa.
Pierwotnie WWW zostało pomyślane jako narzędzie stworzone i opracowane w celu, aby sprostać popytowi na automatyczną wymianę informacji pomiędzy naukowcami działającymi w różnych uniwersytetach i instytutach na całym świecie.
Podstawowym założeniem WWW było połączenie technologii komputerów osobistych, sieci komputerowych i hypertestu w potężne i łatwy do wykorzystania globalny system informacyjny.
Wszystko zaczęło się w marcu 1989 roku, kiedy to fizyk Tim Berners-Lee, napisał wniosek pokazujący jak łatwo można przenosić informacje w Internecie za pomocą hypertekstu.
Chodziło o to, aby połączyć hypertekst z Internetem i komputerami osobistymi, a tym samym ujednolicić sieć informacyjną CERN i pomóc fizykom w dzieleniu się informacjami z laboratoriów. Hypertekst pozwoliłby użytkownikom na łatwe przeglądanie tekstów na stronach internetowych przy pomocy mechanizmu linków.
Niestety szef fizyka Mike Sendall szybko zapomniał o stworzonym dokumencie. Berners-Lee był tą sytuacją mocno rozczarowany. Jednak się nie poddał i spróbował swoich sił ponownie w 1990 roku, kiedy to wysłał poprawiony tekst bezpośrednio do Davida Williamsa (przełożonego Sendalla). Próba ta także zakończyła się fiaskiem, a cały dokument trafił do archiwum CERNu.
Lecz wydarzyło się coś co uratowało sytuację. Otóż w 1990 roku ten sam Mike Sendall, który tak szybko zapomniał o genialnym pomyśle, kupił nową, jedną z pierwszy w Europie, stację NeXT, którą dał właśnie Bernersowu-Lee.
Stworzył on edytor do budowania i edytowania informacji. Początkowo nadał on jemu nazwę The Mine of Information, potem The Information Mesh, aż w końcu w maju 1990 narodziła się nazwa WorldWideWeb.
Pierwsze przykłady zostały opracowane na komputerze NeXT (oryginalna maszyna Bernersa-Lee zdjęciu po prawej) i można je zobaczyć na tej stronie
http://info.cern.ch/NextBrowser.html.
Info.cern.ch był to adres pierwszej na świecie strony internetowej oraz serwera WWW. Pierwsze informacje na temat projektu WWW umieszczone były na stronie http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html. Umieszczono na niej wszystkie informacje techniczne dotyczące tworzenia stron internetowych, a także szczegóły dotyczące wyszukiwania. Niestety strona dzisiaj już nie istnieje i nie zachowały się jej żadne zrzuty. Można znaleźć tylko jej późniejszą
kopię na stronie konsorcjum W3C, która pochodzi z 1992 roku.
Pierwsze WWW działało niestety tylko na maszynach NeXT i tylko w instytucie CERN, który w 1991 roku był największym węzłem Internetu w Europie.
Wielkim współpracownikiem, a zarazem pierwszym internautom był Robert Cailliau. Wspierał on projekt w trudnych dla niego momentach, a dzięki umiejętnością negocjacyjnym, mamy dzisiaj World Wide Web jaki dzisiaj znamy.
W grudniu 1991 roku pojawił się pierwszy serwer poza kontynentem, a który został zainstalowany w Stanford Linear Accelerator Center. W listopadzie 1992 roku na całym świecie było już 26 serwerów, a w lutym 1993 aż 200. W lutym 1993 roku pojawiła się także pierwsza wersja Mosaic, która była dostępna dla użytkowników PCtów i Maców od Apple. Resztę historii znamy.
Źródło:
http://info.cern.ch/
http://www.heise-online.pl/
Zdjęcia: CERN