Logowanie
 Wybór laptopa - czy na pewno robisz to dobrze?


Laptop stał się dziś praktycznie nieodzownym elementem życia. Korzystają z niego dzieci, młodzież, osoby starsze i niepełnosprawne. O ile jeszcze kilkanaście lat temu posiadanie komputera nie było wcale tak oczywiste, a laptop uznawany był niemal za luksus, o tyle dziś komputer osobisty stał się czymś powszechnym i dorobił się kilku różnych typów i setek modeli.
• notebooków,
• netbooków,
• ultrabooków
Czołowymi producentami laptopów są dziś firmy: HP, IBM, Samsung, Lenovo, Sony, Dell, Toshiba, ASUS, Benq, MSI, Simens oraz Apple. W tym gąszczu ofert nietrudno się pogubić i tracąc głowę, kupić urządzenie, które niekoniecznie będzie spełniało nasze oczekiwania.
Przed przystąpieniem do zakupu laptopa musimy odpowiedzieć sobie zatem na kilka ważnych pytań i dopiero wówczas rozpocząć poszukiwania naszego wymarzonego sprzętu. Musimy bowiem zdawać sobie sprawę, że tak naprawdę nie istnieje kategoria laptopów uniwersalnych. Każdy sprzęt dedykowany jest do konkretnych zastosowań: jeden sprzęt lepiej sprawdzi się w pracy biurowej, inny - przy obróbce zdjęć, czy filmów, a jeszcze inny będzie przeznaczony dla miłośnika gier komputerowych i podróżników.

Przed zakupem powinniśmy wziąć pod uwagę następujące elementy wyposażenia komputera odpowiadające za jego pracę i funkcjonalność, dobrze wybrane parametry będą procentowały podczas eksploatacji:

EKRAN


1. Wielkość Ekranu - pierwszą kwestią, którą musimy przemyśleć, jest wielkość ekranu i rodzaj matrycy. Standardowe laptopy do pracy biurowej najczęściej sprzedawane są z matrycą o przekątnej 15’6 cala, ale już do grania lub oglądania filmów lepiej nadawać się będą urządzenia posiadające ekran o przekątnej 17 cala. Optymalna wielkość ekranu uzależniona jest zatem od celu, do którego służyć nam będzie urządzenie.
- Jeśli laptop będzie wykorzystywany stacjonarnie w biurze do pracy np. w Excelu - wszędzie tam gdzie zależy nam na wygodzie możemy śmiało pokusić się o sprzęt z matrycą o przekątnej 17 cali.
- Pasjonaci gier, filmów oraz osoby pracujące nad grafiką powinny zastanowić się nad matrycą o dużej rozdzielczości FullHD oraz przekątnej minimum 17 cali.
- Osoby podróżujące z komputerem powinny wybrać maksymalnie 15,6 cala, ponieważ czym mniejsza matryca tym laptop będzie mniejszy, lżejszy i mniej będzie obciążał baterię. Nie bez znaczenia jest oczywiście gabaryt urządzenia oraz jego waga. Na rynku można znaleźć 17-calowe laptopy które ważą poniżej 2,7 kg i które są smukłe (obudowa do 25mm), jednak należy pamiętać, że kompaktowa cienka obudowa ma teoretycznie gorsze możliwości odprowadzania ciepła, co dla fanów gier może stanowić duży problem. Duże laptopy również trudniej przewozić, jeżeli dużo podróżujemy z laptopem lepiej jest wybrać coś mniejszego, optymalnym rozwiązaniem może być laptop 14-to lub 15,6-calowy w kompaktowej obudowie o wadze między 1,8 a 2,3 kg.

2. Typ Matrycy- rozwój technologii wyświetlaczy zaowocował tym, że w chwili obecnej mamy do dyspozycji kilka rodzajów matryc odpowiadających za jakość wyświetlanego obrazu. Producenci laptopów prześcigają się między sobą oferując coraz to nowsze rozwiązania. Pamiętajmy, że nie każda nowinka techniczna jest celem który musimy mieć. Każda matryca charakteryzuje się specyficznymi parametrami i może być wykorzystywana do różnych celów.

LCD - bazą każdego monitora jest matryca lcd, w zależności od zastosowanych rozwiązań technicznych (podświetlenia, rozdzielczości) inaczej będzie wyglądać wyświetlany obraz, głębia kolorów i jasność obrazu.

Do wyboru mamy trzy technologie stosowane w budowie matryc:

TN - najtańsza i najczęściej stosowana w tanich laptopach kompaktowych. Charakteryzuje się szybkim czasem reakcji i stosunkowo niską ceną która odbija się na słabych kontach widzenia, braku jednolitego wyświetlania kolorów na całej powierzchni ekranu, słabszym podświetlaniu i kiepskim gradientem kolorów.

Przeznaczona do prac biurowych, graficy, gracze oraz podróżnicy nie będą zadowoleni.

LED - ekrany LCD z podświetlaniem ledowym to świetne rozwiązanie dla osób które cenią sobie jakość obrazu, nasycenie kolorów oraz wygląd. Sama konstrukcja ekranów jest znacznie cieńsza. Matryce LED zużywają mniejszą ilość energii, dzięki czemu możemy dłużej pracować na baterii. Minus to cena LED należy do droższych rozwiązań, aczkolwiek aktualnie jest powszechnie stosowana nawet w tańszych konstrukcjach, niestety kosztem jakości obrazu.

Przeznaczona dla graczy, pół-profesjonalnych grafików i osób podróżujących.

IPS - to najnowsza technologia stosowana w matrycach. Charakteryzuje się bardzo dobrymi kątami widzenia w pionie jak i w poziomie, bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów, szybkim czasem reakcji, błyskawicznym uzyskaniem pełnej gotowości po włączeniu ekranu oraz stosunkowo niskim zużyciem energii. Matryce IPS są produkowane w kilku wariantach, mogą posiadać powłoki antyrefleksyjne, które mają za zadanie zredukować refleksy i zwiększyć komfort użytkowania na zewnątrz domu, niemniej jednak użytkowanie matryc IPS w pełnym słońcu może być niekomfortowe, tutaj cały czas klasyczne matowe matryce uzyskują przewagę.

Idealna dla zastosowań profesjonalnych i dla wymagających użytkowników.


3. Matryca - matowa czy błyszcząca ?
Błyszcząca matryca - świetnie wygląda w sklepie ale korzystanie z laptopa wyposażonego w takie rozwiązanie jest dość kłopotliwe, ponieważ powierzchnia odbija dosłownie wszystkie promienie światła, widzimy swoją sylwetkę a dłuższa praca na takiej matrycy może być męcząca dla oczu. Zalety to łatwość utrzymania jej w czystości, tego typu matryce prezentują bardziej nasycone barwy i kontrast. Jeśli nasz laptop ma słabą jasność praca na dworze i w nasłonecznionym miejscu będzie uciążliwa.
Matowa matryca - najbardziej uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w biurze, podróży i w domu. Nie odbija światła z otoczenia a praca na niej nie męczy tak wzroku jak popularna "lustrzanka". Minusy to trudniejsze utrzymanie w czystości, aby dbać o ekran należy korzystać z dedykowanych środków czystości TFT/LCD. Kontrast oraz głębia barw również są nieco gorsze, chociaż w najdroższych modelach laptopów do gier tej różnicy prawie nie widać, odwzorowanie kolorów jest prawie perfekcyjne, luminancja również nie pozostawia wiele do życzenia.

4. Jasność

Jasność ekranu - to kolejny czynnik znacznie wpływający na komfort pracy na laptopie. Jasność podawana jest w kandelach na m2 (cd/m2) i odpowiada za emisję białego światła. Większość dostępnych na rynku matryc LCD posiada jasność 250 cd/m2. Droższe matryce LED / IPS posiadają tą wartość znacznie wyższą.
Czym wyższa wartość jasności ekranu, tym łatwiejsza jest praca w nasłonecznionym miejscu. Warto jednak wspomnieć iż wpływa to na zużycie baterii, warto jeszcze zwrócić uwagę na jedną istotną rzecz - zbyt "podkręcony" ekran bardziej męczy wzrok.


WAGA
Druga kwestia, którą musimy przemyśleć, dotyczy miejsca, w którym będziemy pracować. Jeśli zamierzamy używać laptopa głównie w domu, jego waga nie ma w zasadzie znaczenia. Jeśli jednak planujemy zabierać go w różne miejsca (do znajomych, szkoły, pracy itp.) wówczas powinniśmy poszukać urządzenia jak najlżejszego. Wymagania takie najlepiej spełniają urządzenia z klasy ultrabooków. Niższa waga uzyskiwana jest jednak kosztem pogorszenia parametrów technicznych:
- pojemnością i wielkością baterii
- wielkością ekranu
- zastosowanymi materiałami (plastik, aluminium)
- typem mocowania (nowocześniejsze i lżejsze laptopy nie mają możliwości rozkręcania, są składane na zatrzaskach, które po pewnym czasie ulegają zużyciu, a nasz laptop już nie wygląda tak świeżo i estetycznie)
- możliwością demontowania baterii, dysku twardego (cienkie laptopy upakowane mają wszystkie elementy do wewnątrz obudowy, gdzie bez wprawy i doświadczenia nie damy rady sami wymienić tych podzespołów, oczywiście poza nielicznymi przypadkami, gdzie do wymiany danego urządzenia wystarczy odkręcenie 2-3 śrubek).
- klawiatura jest integralną częścią górnej obudowy, w razie zalania koszt jest znacznie większy.

Musimy zatem zdecydować, co jest dla nas ważniejsze, jeśli zależy nam na wadze pamiętajmy, że przekłada się to na trwałość. Na rynku znajdziemy również laptopy o niskiej wadze i jednocześnie zbudowane w oparciu o wysokiej jakości aluminium lub włókno węglowe bądź szklane, jednak ceny tych urządzeń często zaczynają się od 5 tyś zł wzwyż, laptopy tego typu przeznaczone są dla użytkowników biznesowych lub dla graczy, lubiących pograć w autobusie/pociągu w drodze na studia lub do pracy.

Pamięć RAM i Dysk


Kolejna kwestia związana jest z pamięcią RAM i pojemnością dysku twardego. Wbrew pozorom nie musimy zawsze wybierać urządzenia z największymi wartościami tych parametrów. Duża ilość pamięci RAM jest konieczna przy wykonywaniu dużej ilości obciążających system zadań. Jeśli jednak nie będziemy w ten sposób korzystać z urządzenia, nie potrzebujemy aż tak dużo pamięci (nasze potrzeby spokojnie zaspokoi laptop posiadający 6 GB, do gier 8 GB pamięci RAM). Również wybór urządzenia z bardzo pojemnym dyskiem twardym nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem.

Pamięć RAM - znacząco wpływa na wydajność pracy laptopa. Wymagania co do ilości zainstalowanej pamięci rosną z roku na rok. Spowodowane jest to tym, iż obsługiwane przez nas programy, gry są coraz bardziej złożone, oferujące coraz to więcej funkcji, zatem nic dziwnego że apetyt na pamięć rośnie. W chwili obecnej absolutne minimum to 4 GB pamięci, taka ilość wystarczy do przeglądania Internetu, oglądania filmów i typowej pracy biurowej, pod warunkiem, że nie korzystamy z wielu aplikacji jednocześnie. Dla programów bardziej wymagających i gier zaleca się rozbudowę do 8 GB pamięci RAM, z kolei komputery grafików, analityków, programistów i testerów oraz osób uruchamiających wiele aplikacji jednocześnie nawet 16GB może być niewystarczające.

Dla urządzeń przenośnych istotnym elementem jest nie tylko ilość RAM ale również ilość kości RAM. 8GB RAM w jednej kości spowoduje mniejsze zużycie energii, aniżeli w 2 kościach 2x po 4GB (po 1,5V na kość DDR3, 2 do 3W na kość). Warto także wspomnieć, że kości działające w dual channel działają wydajniej ale zużywają więcej energii. Takie drobne niuanse są istotne, gdy zamierzamy laptopa wykorzystywać w terenie, na baterii. Wtedy każde dodatkowe 5-10 minut pracy na tej samej baterii będzie cenną zdobyczą.

Dysk Twardy



Niezbędny do pracy każdego komputera, to na nim zapisywane są wszelkiego rodzaju pliki i dokumenty. Bez dysku twardego nie uruchomimy komputera. Więc jest to szalenie istotny element wyposażenia na który również trzeba zwrócić uwagę. Mitem jest, iż czym większy dysk to tym lepiej. Przede wszystkim liczy się szybkość zapisu i odczytu danych. Do wyboru mamy dwa rodzaje dysków powszechnie używany standardowy 2,5 cala HDD oraz 2,5 cala SSD i rzadziej spotykane warianty - mSata SSD i na interfejsie M2 (PCIe SSD).



Dysk twardy SSD - stosunkowo nowa technologia zastosowana do magazynowania danych, wypiera bardzo szybko standardowe dyski talerzowe HDD. Zalety: wydajność, cicha praca, błyskawiczny dostęp do danych. Bardzo mocno poprawia wydajność i płynność w programach i grach. Charakteryzuje się odpornością na wstrząsy, kurz i wyższą temperaturę.

Dla klasycznych dysków HDD prędkość zapisu i odczytu danych, jak również czas dostępu do danych uzależniony jest od prędkości obrotowej talerzy oraz szybkości ustawiania głowic. Z racji tego, że w SSD nie znajdziemy elementów mechanicznych, dostęp do danych na całej udostępnianej przestrzeni jest podobny i niemalże natychmiastowy. Można też zauważyć, że czym większa pojemność dysku, tym prędkości odczytu/zapisu wyższe. Nie inaczej jest z żywotnością dysku, czym większy dysk tym nominalnie pożyje dłużej, aczkolwiek żywotność ściśle związana jest z technologią wykonania. Na dzień dzisiejszy producenci oferują dyski SSD, których pamięci flash zbudowane są w oparciu o komórki TLC, MLC, eMLC, SLC, eSLC. Tanie dyski SSD montowane domyślnie w wielu laptopach (nawet tych ze średniej półki cenowej) oparte na TLC mogą wytrzymać do 1000 cykli zapisu, z kolei nieco droższe MLC przeciętnie od 3000 do 5000 cykli zapisu, chociaż w sprzedaży dla klientów firmowych można znaleźć także pozycje oparte na ulepszonym MLC wytrzymujące od 10 tyś do 30 tyś. cykli. Najbardziej trwałe SLC wytrzymują nawet 100 tyś cykli jednak z racji wysokiej ceny są używane głównie w wojskowych systemach informatycznych i korporacyjnych (serwerowych), dla przeciętnego Kowalskiego raczej niedostępne cenowo.

Pobór prądu dysków:
W komputerach przenośnych istotnym elementem jest zużycie energii, dysk również potrzebuje zasilania. W laptopach biurowych nie ma to większego znaczenia ponieważ tam w większości pracujemy na zasilaniu sieciowym. Dyski SSD pobierają prąd również w stanie spoczynku, jest to wartość od 0,02 W do 0,3 W (przeważnie czym pojemniejszy dysk tym wyższe zużycie), gdy nie ma sieciowego źródła zasilania, energia czerpana jest z baterii laptopa. Jak widać producenci dysków SSD z jednej strony coś dali, z drugiej zabrali, niemniej jednak warto korzystać z dysków SSD, to nie tylko większe bezpieczeństwo, ale i zauważalny wzrost wydajności (szybkości) dla naszego notebooka.

Osoby często podróżujące powinny rozglądać się za dyskami które mają jak najmniejszy pobór energii, zarówno w stanie spoczynku jak i podczas pracy.

Dysk HDD 2,5 – od 0,7 W do 3 W.
Dysk SSD 2,5 – od 0,2 do 3 W.


Wartości są zmienne w podanych przedziałach, pobór energii zależy od konkretnego modelu, technologii wykonania, ale również od aktualnie wykonywanej operacji (Idle/Write/Read/Random Read) oraz aktualnego obciążenia.

Różnica w obu typach dysków polega na ich szybkości do wykonania określonego zadania, dysk SSD nominalnie zużyje mniej prądu i wykona operację o połowę sprawniej niż klasyczny HDD. Co za tym idzie dysk SSD mniej zużyje energii.


Szybkość danych i złącza
Do dyspozycji mamy trzy rodzaje stosowanych standardów podłączeniowych dysków SATA 2 , Sata 3. Oraz rodzaje złączy typu eSata, mSata, xSata. Każda opcja charakteryzuje się końcówką do podłączenia i prędkością jaką maksymalnie możemy uzyskać podczas transmisji danych.

Sata 2 - kontroler magistrali dysków o prędkości 3Gb/s, ale uzyskiwana rzeczywista prędkość to ok. 300Mb/s. Wykorzystywana w serwerowniach i dyskach SSD charakteryzuje się dużo przepustowością.

Sata 3 - maksymalna przepustowość to już 6 Gb/s a prędkość dochodzi do 600MB/s. Wykorzystywana w dyskach SSD zapewnia kompatybilność z sata 2 – 3. Bezproblemowe łącze stało się bardzo popularne i mile widziane w szybkich komputerach

Jeśli zależy nam na ultra wydajności i pełnym wykorzystaniu możliwości dysku SSD nasz laptop powinien być wyposażony w magistralę o przepustowości 6 GB/s. Dla laptopów biurowych spokojnie wystarczy kontroler z Sata 2 (aktualnie dostępny w starszych modelach laptopów tj. używanych).

Reasumując Dyski SSD to rewelacyjne rozwiązanie. Nie znam osoby która nie była by zadowolona z możliwości jakie oferuje nam tak szybki dysk. Szybsze uruchamianie komputera, dynamiczna i płynna praca na programach i grach. Jedyny minus technologii dysków SSD to cena ! w porównaniu z dyskami Hdd musimy zapłacić 2-5 razy więcej. Np.:

TYP GB Cena
HDD 500 210zł
SSD 250 370zł

Rozbudowa


Kolejną kwestią o której warto wspomnieć jest dalsza rozbudowa naszego laptopa. Jak wiadomo programy, gry oraz wymagania użytkownika stale rosną, a nasz kupiony laptop za jakiś czas może okazać się przestarzały technologicznie i po prostu za wolny. Jeśli zakładamy, że w przyszłości chcielibyśmy rozbudować laptopa i doinwestować kilka złotych warto zwrócić uwagę na samą konstrukcję obudowy czy posiada klapki z dostępem do poszczególnych sekcji ( ram, dysk, chłodzenie, wifi, bateria ). Obecnie laptopy można podzielić na dwie grupy tanie ok. 1000zł i droższe powyżej 1400zł.

Tanie - cena wpływa na jakość, konstrukcja opiera się na zatrzaskach i jednolitych panelach górna część klawiatury i podstawa. Taki typ konstrukcji ogranicza nam pole manewru ponieważ gdy chcemy coś wymienić musimy rozpinać laptopa na dwie części. W podróży czy w domu jest to prawie niemożliwe bez odpowiednich narzędzi. Prosta wymiana zintegrowanej baterii, czy dołożenie pamięci ram może się okazać nie lada wyczynem. A o dokupieniu lepszego procesora czy dodatkowego dysku możemy zapomnieć.

Droższe laptopy - w takich modelach kwestia rozbudowy to chleb powszechni, pod spodem laptopa mamy dostęp do wszystkich podzespołów. Za pomocą jednego śrubokręta odkręcamy poszczególne sekcje obudowy i wymienimy lub dokładamy co nas interesuje. Dodatkowo mamy możliwość zainstalowania dodatkowego dysku pamięci lub dołożenia 2 kości ram, czy wymiany procesora. Atutem droższych modeli są opcje gdzie możemy zamontować większą baterię o dużej pojemności np.: Model HP.

Procesor


Układy montowane w najtańszych laptopach posiadają skrajnie różne parametry. Najmocniejsze procesory są kilkukrotnie lepsze i wydajniejsze od tych montowanych w tanich zestawach. Należy pamiętać, że różnica wynika z liczby rdzeni (wątków), architektury i taktowania rdzenia oraz poboru energii i czasu reakcji. Wybór właściwego procesora to sprawa kluczowa, warto zatem dobrze przemyśleć zakup ponieważ w późniejszym etapie modernizacja naszego laptopa może się okazać bardzo droga lub niemożliwa ze względu na budowę płyty głównej.

Procesory I i II rdzeniowe: są już na rynku kilkanaście lat, charakteryzują się niskim poborem energii i idealnie sprawdzą się w laptopach w których sprawą kluczową będzie długi czas pracy na baterii. Niski pobór energii bo około 4,5W – 7,5W bezpośrednio wpływa na wydajność , po procesorach 1-2 rdzeniowych nie możemy oczekiwać zbyt wiele w porównanie z klasą wyższą czterema rdzeniami. Oczywiście na rynku znajdziemy także 2-rdzeniowe procesory nowszej generacji charakteryzujące się wyższą wydajnością, aczkolwiek zużywające więcej energii do 17W.

Procesory IV rdzeniowe i więcej: charakteryzują się bardzo dobrą wydajnością, stabilnością i szybkością. Pobór energii będzie zatem wielokrotnie większy nawet do 95W. Jeśli laptop ma służyć do pracy z programami multimedialnymi, graficznym i do skomplikowanych obliczeń powinien być wyposażony w taki procesor.

Podsumowując, wybór procesora to sprawa priorytetowa warto wybrać model wyższy który parametrami będzie przerastał nasze oczekiwania. Ponieważ za rok może się okazać ,że nie jest już wystarczający w pracy z nowymi programami i systemami. Jeśli laptop ma być używany jako przenośny sprzęt do prostych obliczeń, czy wystawiania faktur, można zastanowić się nad zakupem procesora o niskim zużyciu energii i gorszej wydajności.

Podział laptopów


Powyższe zagadnienia to tylko niektóre z kwestii, które musimy przemyśleć przed zakupem laptopa. Jednak już one uzmysławiają nam, że dostosowanie parametrów urządzenia do naszych potrzeb jest niezbędne, by móc cieszyć się z jego użytkowania. Pokazują one również, że nie zawsze musimy wybierać modele z najwyższymi parametrami - czasem urządzenie teoretycznie słabsze, lepiej spełni nasze oczekiwania (a przy okazji nieco zaoszczędzimy na jego zakupie).

Laptop do biura: wygodna i czytelna klawiatura, matryca matowa, wielkość ekranu 17 cali, minimalna pamięć ram 4 GB, USB 3.0

Laptop do gier: matryca IPS lub Led, duża rozdzielczość ekranu, pamięć ram min 8gb, dysk ssd, matryca o przekątnej 17 cali, dobre chłodzenie, procesor 4 rdzenie,

Laptop dla podróżnika: max 15,6 cala, matryca matowa, możliwość łatwej wymiany baterii, dysk ssd, matryca LED lub ips z powłoką antyrefleksyjną, duża jasność ekranu, pamięć w 1 kości ram, Wifi 3G LTE, Lekki bez zbędnych pilotów i złącz, Kamerka, niska waga i solidna obudowa.

Wszelkie prawa zastrzeżone: Optima-md serwis laptopów
 Reklama

 Komentarze
#1 | Szkoła uczy i bawi / Ale kogo dnia 08/10/2015 21:10
Musze przyznać, że bardzo ciekawy artykuł, szkoda tylko że nie są podane konkretne modele np: Asus Acer czy Dell
#2 | rokko dnia 08/10/2015 22:08
Myślę że to świetny wstępniak do tematu, który może być z powodzeniem kontynuowany. Została też zwrócona uwaga na sprawy, które zazwyczaj nie są poruszane w testach. Fakt, szkoda że nie ma przykładowych konkretnych lapków, z drugiej strony rynek IT tak szybko się zmienia, że nie ma sensu publikować konkretnych rekomendacji, zawsze można to zrobić w drugim artykule, który będzie kontynuacją,
#3 | mądrala dnia 10/01/2016 11:02
Artykuł zawiera dokładnie to co w temacie i nie miał być recenzją laptopów ani poradnikiem/patelnią co konkretnie kupić, tylko na co zwrócić uwagę zanim kupisz. Recenzje to inny dział a wyboru dokunujesz sam i dlatego radzić komuś coś konkretnego jest niezwykle trudno, zawsze będzie niezadowolony i niestety jak już kupi i użyje, to co wymarzył, to dopiero wtedy będzie wiedział co chciał kupić i mieć.Grin
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:



AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/articles.php?article_id=408

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook