Producent oprogramowania multimedialnego RealNetworks wprowadził zakaz sprzedaży produktu RealDVD przeznaczonego do kopiowania filmów na komputer z pominięciem ochrony DVD-ROM.
Stosowną ugodę firma podpisała z American Association of Cinema (AAK). Zgodnie z nią, spóła traci prawo do sprzedaży RealDVD. Ponadto zobowiązuje się ona do zapłaty 4.5 miliona dolarów rekompensaty za koszty obsługi prawnej, jak również do zwrotu pieniędzy 2.7 tysiąca klientom, którzy zakupili sporny program.
Program RealDVD pojawił się w sprzedaży 30 września 2008 roku w cenie 30 dolarów. Przedsiębiorstwo wprowadziło program na rynek jako środek ochrony w przypadku utraty DVD-ROM, w przypadku gdy dysk ulegał uszkodzeniu. Już 3 października RealNetworks ogłosiło wstrzymanie sprzedaży związane ze złożeniem przeciwko firmie pozwu w sądzie.
W sierpniu 2009 roku, sąd federalny orzekł, że firma powinna zaprzestać sprzedaży programu. Przeciwko firmie wystąpiło sześciu hollywodzkich studiów filmowych oraz AAC. Głównym zarzutem było naruszenie ustawy o ochronie praw autorskich. W odpowiedzi RealNetworks złożyło powództwo wzajemne, oskarżając AAC o naruszanie prawa antymonopolowego. W marcu doszło pomiędzy stronami do opisywanej wyżej ugody.
Źródło: ruformator |