Firma Zalman wzbogaciła rynek coolerów o nowy produkt - Zalman CNPS9900 NT. Nowa "chłodnica" kompatybilna jest zarówno z podstawkami Intel-a, jak i AMD:
Intel:
Podstawki:
● 775
● 1366
● 1156
●
Procesory:
● Celeron D
● Pentium 4
● Pentium D
● Pentium Dual Core
● Core 2 Extreme
● Core 2 Duo
● Core 2 Quad
● Core i7
●
AMD:
Podstawki:
● 940
● 939
● 754
● AM2
● AM2+
● AM3
●
Procesory:
● Sempron
● Athlon 64
● Athlon 64 FX
● Operton
● Dual-Core Operton
● Phenom
● Athlon 64 X2 Dual-Core
● Phenom II
●
Wizualnie Zalman CNPS9900 NT jest dosyć oryginalny, choć znany ze wcześniejszych produkcji koreańskiego giganta. Niezwykłym walorem produktu jest to, iż zarówno baza coolera, odbierająca bezpośrednio ciepło od procesora, rurki cieplne heat-pipe, jak i sam radiator rozpraszający ciepło, wykonane są z pełnowartościowej niklowanej miedzi. Miedź cechuje się efektywniejszą przewodnością potencjału cieplnego, w porównaniu na przykład z aluminium. Radiator podzielony jest na dwa rozstawione segmenty, z których każdy składa się aż ze 134 ciasno rozmieszczonych względem siebie finów. Jeden z nich zasilany jest czterema miedzianymi ciepłowodami, drugi zaś dwoma, co efektywnie daje sześć rurek cieplnych rozprowadzających ciepło po radiatorach.
Pomiędzy segmentami radiatora umieszczony jest 120 milimetrowy, podświetlany na zielono diodami LED, dziewięciołopatkowy wentylator osadzony na dwóch łożyskach kulkowych, którego standardowy zakres pracy, to 1000 - 2000 obr./minutę, przy generowanym hałasie z przedziału 19,5 - 38dB(A). Umożliwiono nam jednak inną opcję, a konkretnie zmniejszenie liczby obrotów (tryb "Quiet Mode") poprzez zastosowanie adaptera na przewód zasilający, który dołączony jest do zestawu. Ów adapter wyposażony jest w specjalny opornik (RC33P) zmniejszający wartość napięcia dostarczaną do coolera, a co za tym idzie - jego prędkość obrotową i generowany hałas. Zastosowanie adaptera zmniejsza zakres pracy wirnika do przedziału 800 - 1300 obr./minutę przy hałasie 18 - 28,5dB(A). Do zestawu Zalman CNPS9900 NT dołączona jest pasta termoprzewodząca Zalman ZM-STG2, wspomniany wcześniej adapter (RC33P) oraz zaczepy montażowe umożliwiające zainstalowanie coolera na wymienionych na początku podstawkach socket.
Źródło:
http://zalman.co.kr/