Koreańska firma Zalman zaprezentowała 120 milimetrowy wentylator Zalman ZM-SF3 przeznaczony do montażu na obudowie komputera, na radiatorze procesora, czy ewentualnie w zasilaczu. Zalman ZM-SF3, to produkt oryginalny pod każdym względem, począwszy od zastosowanej konstrukcji łopatek Shark’s Fin Blade, a kończywszy na innowacyjnym łożysku ELQ (EverLasting Quiet) wykazującym bezawaryjną i bezszelestną pracę nawet przez 17 lat zakładając 8,640 godzin pracy w roku. Wentylator zasilany jest z gniazda 3-PIN, niestety jedynie w systemie +12V i masa, co oznacza, że nie uzyskamy odczytu aktualnej prędkości obrotowej wirnika.
Łożysko ELQ (EverLasting Quiet) wykonano z nano-kompozytowych elementów, w konstrukcji których wykorzystanych zostało kilka komponentów o różnych właściwościach. Zasada działania łożyska opiera się na magnetycznej kulce, będącej jednocześnie oparciem dla wałka wirnika oraz elementem oddzielającym wałek od przyciągającego go magnesu. Podczas pracy wirnika panewka wykonana z materiału nano-kompozytowego, w której umieszczony jest wałek uniemożliwia tarcie pomiędzy wałkiem, a powierzchnią zewnętrzną panewki. Taka technologia praktycznie do możliwego minimum redukuje generowany hałas, a ten przy maksymalnej prędkości obrotowej, czyli przy około 1500 RPM nie przekracza 23 dB(A). Dla minimalnej prędkości rozruchowej 900 RPM przy napięciu zasilania oscylującym w granicach 5V hałas nie przekracza 18dB(A).
Niezwykle oryginalna konstrukcja łopatek, o których wspomniałem wcześniej nosi nazwę Shark’s Fin Blade. W jej wykonaniu uwzględniono cztery swego rodzaju lotki na zewnętrznej powierzchni każdej z dziewięciu łopatek. Ich zadaniem jest łagodzenie i "formowanie" powietrza tłoczonego przez wentylator do strumienia laminarnego (symetrycznego, łagodnego, jednolitego). Takie rozwiązanie znacznie edukuje poziom szumu powietrza ograniczając hałas podczas pracy wentylatora do wartości podanych powyżej. Konwencjonalna konstrukcja łopatki o powierzchni idealnie płaskiej wprowadza powietrze w turbulencje, a te z kolei doprowadza do mikro-wibracji wirnika, przez co wzrasta hałas podczas jego intensywnej pracy.
Źródło: Zalman |