Logowanie
 ZALMAN ZM450-GS - recenzja zasilacza
ZALMAN ZM450-GS to typowy zasilacz klasy średniej i tak do niego należy podchodzić.

Ma doskonale sprawdzać się w typowych konfiguracjach sprzętowych, gdzie nie będziemy mieli nie wiadomo jakich układów graficznych łączonych w różne konfiguracje. Moc 450W powinna ku temu zawsze wystarczać, zaś gdybyśmy jednak chcieli poszaleć mamy tu na szczęście dwie niezależne linie 12V, a to ważne.

Niemniej postanowiliśmy go poddać dość rygorystycznym testom z niebagatelnym układem graficznym.

1. Pierwsze wrażenia


Samo pudełko raczej proste, ale schludne, a w środku on, zasilacz ZALMAN ZM450-GS. Sam producent informuje nas, że zasilacz jest objęty trzyletnią gwarancją oraz że wspierane są nawet dwie karty graficzne. Tutaj jednak radziłbym uważać. Takie konfiguracje skutecznie wyssą moc z lepszych watowo modeli. Niemniej do jednej karty powinien wytrzymywać.

W środku pudełka mamy instrukcję, opaski zaciskowe do montażu kabli, śrubki mocujące oraz kabel zasilający. Czyli wszystko co potrzebujemy. Zasilacz oczywiście zabezpieczony folią bąbelkową, w skrócie nerwofolem.

Sam zasilacz początkowo nie sprawił wrażenia "mocnego". W jakim sensie mocnego? Obudowa jest prosta, matowa, pomalowana na czarno. Tu jest fajnie. Klasyczna konstrukcja z wentylatorem 120 milimetrów i perforacją na froncie. Tu jest też ok. Ale czegoś mi brakowało, a była to masa. W skrócie nie było tam wnętrzności, które zapewniłyby solidność a przynajmniej wrażenie solidności. Chodzi mi tu głównie o radiatory. A zatem musi być tu więcej elektroniki zamiast porządnych układów. Pomyślałem zatem czy, aby ten zasilacz wytrzyma to co zamierzałem z nim zrobić. Niemniej firma PRowa, która nam przysłała sprzęt zaproponowała poniższy test, więc z lekką nieufnością ale zaciekawieniem, wykonałem go :)



W środku jak mówiłem, nie widziałem zbyt złożonej konstrukcji, raczej klasycznie, niewiele bajerów, cewki zalane białym klejem i tyle. W sumie z tymi cewkami potem było najciekawiej. Dawno nie słyszałem takiej muzyki ale nie zrażajcie się do tego sprzętu. Nie chodzi mi o to, że był zły, po prostu dostał wycisk.

Na początku jeszcze jednak o okablowaniu. Łącznie mamy sześć zwojów kabli. Są to przewody ATXowe do płyty głównej i zasilania procesora, zasilanie grafiki, podwójne okablowanie zasilania SATA oraz jeden zwój MOLEXów. Główne przewody zasilające do płyty i CPU zostały oczywiście oplecione. Szkoda jedynie, że kable nie są odpinane, ale pamiętajmy że jest to zasilacz ze średniej półki, a tu inni tego też nie dają.

Mamy zatem dwie wtyczki PCIE do kart graficznych, 6x SATA oraz 4 Molex i jedno FDD. Jak dla mnie chyba wszystko co potrzebujemy. Długości kabli oraz co one nam dają przedstawiają tabele producenta.



2. Testy, testy, testy


Do testów posłużył mi ten oto zestaw:
Procesor: Intel Core i7-2600 3.4 GHz
Płyta główna: Gigabyte GA-Z68AP-D3
Pamięć: Patriot Viper Xtreme Series Division 2 1600MHz, 2x4GB, DDR3, CL8-9-8-24
Dysk twardy: Samsung F3 1TB
oraz perełka zjadająca całe podane napięcie: Sapphire Radeon HD 6950 w wersji OC. Prawdziwa perełka, którą polubiłem.

Czemu taka karta? Ano dlatego, że podobno powinno się ją podłączać do mocniejszych zasilaczy. Tak, więc jeśli Zalman chce poszaleć z tym zasilaczem musi wytrzymać ową kartę. Ba, w końcu na pudełku była mowa o wsparciu dwóch kart, a tu mamy jedną ale fajnie wredną.



Osobiście się trochę bałem czy to zasilacz wytrzyma i powiem Wam, wytrzymał ale miał problemy :)

Ochoczo zabrałem się zatem za podłączanie i potem pierwsze uruchomienie. Mierzyłem rzecz jasna ciągle napięcia, aby wiedzieć co w trawie, tfu, zasilaczu piszczy.

Początkowo wszystko było stabilnie. W Biosie 12.04V i 5V na drugiej linii. Wszystko ładnie. Także start systemu niczego nie zmienił. Na tym etapie panowała cisza i spokój. No prawie spokój. Ciągle widziałem stałe wahanie 12.04-12.09 jakby zegar w środku odliczał równo czas przejścia z napięcia na napięcie. Niemniej uznajmy to za zmiany na granicy błędu statystycznego.

W pracy biurowej, czy aplikacjach obciążających system, to szczerze nie widziałem różnicy. Wszystko sobie ładnie chodziło płynnie. Pomyślałem, więc super ale w takim razie nie ma co, biorę się za testy z grafiką. W końcu co jak co, ale grafika musiała z niego wyssać wszystko.

A że do testów miałem poniekąd jeden z nowszych akceleratorów i to zasilany z dwóch gniazd PCIe, stąd też byłem pewny, że linie 12V muszą się spocić. Dodam tutaj, że jedno gniazdo zasilałem z wtyczki prosto z zasilacza, a drugie z przejściówki na Molexie. O 5V zapomniałem już bo po co sprawdzać, skoro i tak nieobciążone.

Do testów wykorzystałem zwykły benchmark w postaci oprogramowania 3DMark11.

Najpierw sprawdziłem co się stanie na słabszej karcie, a w jej roli wystąpił GeForce GT430.

Tutaj zasilacz działał dosyć stabilnie, a w testach średnie wyniki cząstkowe wyglądały następująco:
- GT1: 11.76-11.77V
- GT2: 11.78-11.80V
- GT3/GT4: 11.80V
- test fizyki na samym procesorze: 11.97V
- test kombinowany: 11.82

Tak, więc wszystko w normie. Tutaj zasilacz prezentuje się rzekłbym standardowo do konkurencji. Inni też wypadają podobnie. Jeszcze dodam, że w tym miejscu kultura pracy też była niczego sobie. 120 milimetrowy wiatrak lekko przyspieszał ale poziom hałasu pozostawał znośny.

Czas nadszedł więc na drugi etap zmagań, tym razem z Radeonem i tutaj zasilacz pokazał, że wytrzymuje sporo chociaż nie miał lekko.

Jak wyglądały wyniki średnie:
- GT1: 11.67-11.68V
- GT2: 11.71-11.72V
- GT3/GT4: 11.73V
- test fizyki na samym procesorze: 11.91V
- test kombinowany: 11.77-11.78V

Jak widać tutaj zaczęły się schody, a karta skutecznie zaczęła obciążać naszego bohatera. W pierwszym teście wręcz napięcie zaczynało dość niebezpiecznie spadać do granic normy ATXowej, czyli 11.40V. Niemniej zasilacz wytrzymał kartę, która teoretycznie była dla niego za silna.

Niestety tutaj pokazały się słabe punkty zasilacza. Pierwsza to szybkie wahania napięcia, nie było stabilnie. Jeśli do gry wchodził sam procesor (pomimo, że to Core i7) to wszystko działało stabilnie, w momencie załączenia grafiki, napięcie spadało gwałtownie.

Druga wada to wentylator. Niestety przy tak dużym obciążeniu zaczynał przyspieszać co przekładało się na generowany hałas, a ten nie był mały. Szum był już wyraźny.

Trzecia wada to cewki, a zatem wnętrzności. Ta biała maziuga na uzwojeniu cewek, a więc klej nie wystarczał. Przy tak dużym obciążeniu cewki zaczynały piszczeć.

3. Podsumowanie


Czy ZALMAN ZM450-GS to dobry zasilacz? Według mnie w cenie do 150 złotych czemu nie. Za 190 złotych można kupić Chiefteca z podobnymi parametrami, a więc cena jest dobra. Niestety można też znaleźć ciekawą konkurencję. Nie jest to zasilacz do szaleństw. On ma zasilać typowe zestawy komputerowe, gdzie nie znajdziemy topowych kart graficznych. A jeśli już się znajdzie taka to i ją wytrzyma chociaż przysłowiowo się spoci.

To jest właśnie zaleta firmowego zasilacza. Zasilacz za 50-80 złotych przy tych testach pewnie by się spalił albo wskazania zasilacza pokazałyby co najmniej dziwne wskazania. Tu napięcia spadały, ale pozostawały względnie stabilne i dobrze.

Plusy:


+ prosta, czarna obudowa i sporo wtyczek
+ względna stabilność
+ wyposażenie

Minusy:


- przewartościowany opis producenta
- istnieje spora konkurencja

Wszelkie prawa zastrzeżone


* Zdjęcia pochodzą z oficjalnej strony firmy Zalman
 Reklama

 Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:



AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/recenzja.php?recenzje_id=81

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook