W poradniku przedstawię bezpłatną aplikację GMapCatcher, którą z powodzeniem można wykorzystywać do przeglądania serwisów udostępniających mapy geograficzne, zarówno w trybie online, jak i offline.
Instalacja GMapCatcher
GMapCatcher napisano w oparciu o biblioteki Python. Z programu można korzystać zarówno pod Windows (2000/XP/Vista/7) jak i pod systemami z rodziny Unix. Dla dystrybucji Debian przygotowano nawet specjalny pakiet redystrybucyjny celem ułatwienia instalacji. Pobieramy, instalujemy i uruchamiamy aplikację GMapCatcher
Przeglądanie i zapisywanie map w GMapCatcher
Korzystanie z programu nie powinno przysparzać problemów. W pasku wyszukiwania wpisujemy lokalizację na przykład Częstochowa, odznaczamy tryb Offline i klikamy OK. Rozpocznie się pobieranie danych z serwisu Google (domyślny), lecz nie jesteśmy ograniczeni w tym zakresie. Możemy wybrać spośród 8 innych dostawców: OpenStreetMap, CloudMade, Yahoo, InformationFreeway, OpenCycleMap, GoogleMapMaker, Virtual Earth.
Użytkownik może dowolnie przesuwać mapę (klikając lewym przyciskiem myszy w obrębie wyświetlania mapy). W lewej części okna znajduje się poręczny Zoom, dzięki któremu poznamy szczegóły danej miejscowości (sterowanie w przedziale -2 - 17). Możemy wybrać jeden z czterech sposobów wyświetlania mapy, do dyspozycji mamy typ normalny, satelitarny, topograficzny oraz hybrydowy.
Najciekawszą funkcją GMapCatcher jest możliwość zapisania na dysku twardym naszego komputera wszelkich przeglądanych map, dzięki czemu w razie braku dostępu do internetu nie utracimy dostępu do zasobów. Aby zapisać przeglądaną mapę, wystarczy kliknąć Download, a program sam pobierze i zarchiwizuje wszystkie elementy.
Copyright © rokko
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub fragmentów niniejszego artykułu jest zabronione.