Autor: Mariusz Kołacz (rokko)
Strona autora: techformator.pl
Kontakt: m.kolacz(at)hotfix.pl
Podczas komunikacji przeglądarki z serwerem wysyłany jest nagłówek, który zawiera między innymi informacje dotyczące aplikacji dokonującej żądania. Oprócz tego przekazywanych jest wiele cennych informacji jak typ aplikacji klienckiej, jej wersja, język interfejsu, dodatkowo przesyłane są informacje o tym, pod kontrolą jakiego systemu operacyjnego wysłano żądanie. Udostępnianie tychże informacji ma służyć zbieraniu statystyk przez strony internetowe i lepszemu dostosowaniu serwisów do odwiedzających stronę internautów. Tego typu informacji nie zawsze chcemy ujawniać. W dalszej części poradnika opisano w jaki sposób zmienić User Agent w przeglądarce Firefox.
Przeglądarka Firefox znana jest z niezwykłej elastyczności i konfigurowalności. Dzięki licznym dodatkom praca z przeglądarką staje się jeszcze bardziej przyjemna. Nie inaczej jest w przypadku zmiany User Agent. Istnieją różne skrypty oraz dodatki, które pozwalają użytkownikowi na błyskawiczną zmianę sposobu identyfikacji przeglądarki przez serwery internetowe. User Agent można zmienić ręcznie poprzez edycję odpowiedniego klucza konfiguracyjnego, do którego dostęp można uzyskać z poziomu przeglądarki wpisując about:config. Jednakże ta metoda jest dość kłopotliwa, istnieje o wiele prostsza metoda, którą opisano w dalszej części poradnika.
Jednym z ciekawszych dodatków, który pozwoli na zmianę User Agent w przeglądarce Firefox jest User Agent Switcher. Dodatek UA Switcher jak i inne ciekawe dodatki można pobrać z tej lokalizacji => Najlepsze dodatki do przeglądarki Firefox.
Po instalacji dodatku w menu Narzędzia powstanie dodatkowy wpis Default User Agent z listą dodatkowych opcji.
Mamy do wyboru kilka wariantów, możemy zmienić identyfikację przeglądarki na przykład na Internet Explorer w wersji 6, 7 lub 8. Oprócz tego istnieje możliwość stworzenia własnego unikalnego wpisu User Agent (opcja Edit User Agents).
Aby stworzyć nowy wpis wskazujemy przycisk New, po czym wybieramy opcję New User Agent. Istnieje również możliwość importu listy z najpopularniejszymi wpisami User Agents.
W polu Description wpisujemy nazwę pod którą będzie widniał na liście nowo utworzony wpis. W kolejnych polach definiujemy jakie informacje mają być zawarte w User Agent. Tutaj też można posłużyć się licznymi gotowcami dostępnymi w sieci.
Jak widać tworzenie nowych wpisów User Agents oraz zarządzanie nimi nie powinno sprawiać problemów.
Copyright © 2009 rokko