Korporacja Zotac z siedzibą główną mieszczącą się w Hong-Kongu, to raczej mniej znany producent płyt głównych i kart graficznych. Najnowszym produktem od Zotac są dwie płyty główne o standardzie Mini-ITX - Zotac ION (N230) i Zotac ION (N330). Obie płyty charakteryzuje zintegrowany procesor CPU z szyną FSB - 533MHz oraz zintegrowany układ graficzny bez możliwości rozbudowy o dodatkową kartę graficzną. Jest tylko jedna różnica, która poróżniła oba produkty. Zotac ION (N230) posiada zintegrowany jednordzeniowy procesor CPU Intel Atom N230, a Zotac ION (N330) charakteryzuje się dwurdzeniowym procesorem Intel Atom N330. Reszta podzespołów jest identyczna w obu przypadkach. Płyty bazują na chipsecie NVIDIA ION i posiadają po dwa gniazda na pamięć RAM DDR2 z obsługą kości o częstotliwości taktowania 667MHz i 800MHz. Maksymalnie załadować możemy 4GB pamięci RAM na oba pokłady. Za "tworzenie" dźwięku odpowiedzialny jest sześciokanałowy (5.1) układ dźwiękowy z trzema gniazdami na panelu tylnym Input/Output płyty. Na płycie swoje miejsce znalazły trzy gniazda SATA i jedno External-SATA na panelu tylnym. Pozostając przy panelu - dodatkowo z ważniejszych znajdziemy tam: 6x USB 2.0, PS/2 (klawiatura), gniazdo karty sieciowej Ethernet 10/100/1000 Mbps, gwint na antenkę karty sieciowej Wireless LAN 802.11n oraz trzy porty układu graficznego - DVI, D-Sub i HDMI (dźwięk 7.1). Zamontowany na obu płytach układ graficzny, to wcale nie takie byle coś ;) GPU NVIDIA ION z 1100 megahercowym zegarem shaderów wspiera technologie: PhysX, CUDA, PureVideo HD, DirectX 10 oraz OpenGL 2.1. Całość zasilana jest jedynie jedną wtyczką MOLEX.
Na procesorze CPU oraz procesorze graficznym, będącym równocześnie chipsetem płyty głównej spoczywa gigantycznych rozmiarów aluminiowy radiator, który jest wspólny dla obu "mózgów" płyty. Powierzchnia radiatora zajmuje prawie 1/4 powierzchni całej - niewielkiej zresztą płyty głównej, co wygląda to troszkę zabawnie.
W zestawach wraz z Zotac ION (N230) i Zotac ION (N330) znaleźć możemy trzy przewody SATA, przejściówkę MOLEX -> 3x SATA, antenę WiFi, adapter na panel tylny płyty, zasilacz do zasilania płyty głównej oraz wentylatorek, który możemy zamontować na gabarytowym radiatorze.
Źródło: http://zotac.com/ |